logo

اخبار

اطلاعیه مهم در رابطه با ورود خودروها به بورس کالا

اطلاعیه مهم در رابطه با ورود خودروها به بورس کالا

بنابر گفته های مدیران عامل ایران خودرو، به زودی شاهد عرضه خودرو در بورس کالا هستیم. در این خصوص وزارت صمد نیز اعلام کرده در وحله اول، می بایست خودرو هایی که روند قرعه کشی را به اتمام رسانده اند، باید دارای این قابلیت باشند. در ادامه، شورای عالی بورس این موضوع را مطرح کرده که با درنظر گرفتن این اوصاف، ما خیلی زود باید منتظر انتشار خبر عرضه خودرو در بورس کالا باشیم. با وارد شدن خودرو در عرصه بورس، قیمت گذاری هایی که به صورت دستوری صورت گرفته می شوند ازبین می رود. همچنین توزیع رانت خواری ازبین رفته و ما به یک شفافیت دقیقی در رابطه با نحوه ی تخصیص خودرو خواهیم رسید. در این عرضه، تولید کنندگان و همچنین سهامداران خودرویی از حمایت اصولی بهره مند خواهند شد، که به خودیه خود این حمایت از مزایای این عرضه محسوب می شود.لازم به ذکر است که با بحث و گفتگو های فراوان بین وزیر اقتصاد، مدیران، کارشناسان و همینطور حمایت های فراوان نمایندگان مجلس در آخر شورای عالی بورس، عرضه خودرو در بورس کالا را تصویب کرد. اولین عرضه در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه با دو محصول تک کابین و دوکابین صورت گرفته است.

خودروهایی که تاکنون پذیرش شده اند:

بنابر گفته های هیات پذیرش بورس کالا، محصولاتی همچون کارا تک کابین، دو کابین، شاهین گروه خودروسازی سایپا، فیدلیتی و دیگنیتی که در واقع تولید شرکت بهمن موتور می باشند. همچنین خودروسواری JAC-J4 و JAC-S5 تولید کرمان موتور در بورس کالا پذیرفته شده اند.

این عرضه با چه خودروهایی شروع خواهد شد؟

نکته حائز اهمیت این است که، براساس گفته های صورت گرفته در وزارت صمت، خودروهایی که روند قرعه کشی خود را طی کرده اند امکان عرضه در بورس کالا را دارند. همچنین در این باره اعلام شده است که، به عنوان مثال: اگر بنا باشد خودروهای شاسی بلند در این بورس وارد شوند تمامی خودروسازان دولتی و حتی خصوصی می بایست تمامی خودروهایی که در این گروه هستند را وارد بورس کنند.

زمان انتشار مطلب 04 مرد 1401

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است