logo

اخبار

ارتقا صنعت ماشین سازی کشور با تعرفه گذاری موثر بر واردات

ارتقا صنعت ماشین سازی کشور با تعرفه گذاری موثر بر واردات

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو‌ با خبرنگاران در مورد حمایت از تولید داخلی و کمتر شدن ، گفت : جواب مجلس در قانون بهتر شدن تولیدات داخلی این بود که واردات ماشین آلات ‌با تنظیم تعرفه آنها متناسب با توان تولید داخل توسط وزارت مورد سنجش قرار بگیرد و بعد تعرفه گذاری شود برای مثال اگر در کارخانه ای نیازبه شش ماشین تولیدی بود 4 تا از انها تولیدات داخلی با تعرفه های بالا و تولیدات وارداتی با تعرفه های کمتر باشد که به سمت تولبدات داخلی بروند . حمایت از تولید ماشین‌آلات در داخل یک مسئله بسیار مهم و اساسی است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: در قانون جهش تولید دانش بنیان حذف معافیت واردات در صورت توانمندی داخلی اعمال شد و در بودجه ۱۴۰۱ نیز این موضوع بی پرده قید شد و ماشین آلات وارداتی علاوه بر حذف معافیت تعرفه، مشمول تعرفه‌گذاری تاثیر گذار برای اینکه ماشین الات داخلی بتوانند با ماشین الات خارجی رقابت کنند البته کماکان وزارتخانه در بالا و پایین کردن تعرفه دست دارد اما از این به بعد دیگر تعرفه آن صفر نیست و  هچنین معافیتی ندارند که این امر خیلی مهم است.

و در ادامه سخنان ایشان: کسانی صاحب کسب و کار هستند و در اقتصاد فعالیت میکنند بویژه آن‌ها که می خواهند صنعت را در این بخش توسعه دهند؛ مشکل اصلی که دارند این است که با این روش هزیته ای که برای تولید بکار میرود افزایش و درصدی به هزینه تولید اضافه شده است. بسیاری از ماشین الات ها امکان تولید داخلی ندارند یا تولید داخلی آن برای تولید کننده به صرفه نمیباشد زیرا این ماشین الات از آن دسته هایی هستند که مشتری زیادی ندارند و تعدا نیازمندان انها کم است.

و ایشان تاکید کرد: واقعیت این است که یکی از مشوق های که می توانیم برای رشد ماشین سازی بویژه ماشین های پیچیده و دانش بنیان در کشور در نظر بگیریم، تعرفه‌گذاری تاثیر گذار است؛ مشکلی که سیاست گذاری صنعت ما دارد این است که همیشه سراغ گمرک می روند اگر بخواهیم که ماشین الات داخلی را رونق بدهیم ؛ باید یک بسته داشته باشیم که یکی از ان بسته ها معافیت گمرکی می شود ولی باید قبل از اینکار یک ماشین سازی را انتخاب کرد.

زمان انتشار مطلب 10 مرد 1401

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است