logo

اخبار

ساخت ماشین آلات در داخل کشور موضوعی محوری در وزارت صمت

ساخت ماشین آلات در داخل کشور موضوعی محوری در وزارت صمت

رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صمت، ساخت داخل را موضوعی محوری در وزارت صمت دانست.

سید محمد مهدی هادوی در بازدید از خط تولید و بخش‌های مختلف کارخانه کویرتایر و روند ساخت ماشین آلات تولید تایر در این کارخانه افزود: به تایر به عنوان یک محصول پیچیده نگاه می‌کنیم که تلفیقی از فناوری در فرآیندهای تولید و انتخاب مواد است و طراحی، تحقیق و نوآوری در آن حرف مهمی دارد.

هادوی افزود: معمولا در محصولاتی که در نهایت به دست مردم می‌رسند و عامه مردم با آن سروکار دارند، کیفیت محصول موضوع مهمی است و توسعه ساخت داخل را به عنوان یک سیاست جدی در کشور دنبال می‌کنیم.

رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صمت بیان کرد: در شرکت کویرتایر با تلفیق تحقیق و نوآوری و شناخت فرآیندها این اتفاق افتاده و بحث کیفیت چه از لحاظ مرغوبیت و چه از لحاظ قیمت تمام شده و همچنین تحویل به موقع و خدمات پس از فروش در سطح قابل قبولی قرار دارد.

هادوی تصریح کرد: در وزارت صنعت، معدن و تجارت بحث ساخت داخل را به عنوان یک مسئله محوری کشور دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به نامگذاری سال ۹۹ و تحقق ‌جهش تولید در کارخانه لاستیک‌سازی کویر تایر گفت: اگر به بحث تولید داخل به عنوان یک اولویت نگاه کنیم، می توانیم مسائل دو موضوع اشتغال و رکود اقتصادی را مرتفع کنیم . در حقیقت اقتصاد مقاومتی که دنبال می‌کنیم یعنی تولیدی که وجود دارد و مورد توجه است.

رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صمت با بیان اینکه در سال گذشته برنامه سه ساله‌ای با 10 میلیارد دلار برای جایگزینی واردات در سال‌های 98، 99 و 1400 تدوین و هدف گذاری شده است، اعلام کرد: برای امسال 3.2 میلیارد دلار هدف گذاری شده است.

وی افزود: این میزان هدف گذاری شامل مواد و محصولاتی است که قبلاً از خارج خریداری شده و در حال حاضر تولید شده است و برخی دیگر که اثر بخشی بالاتری دارد واردات ماشین آلات صنعتی است.

هادوی بیان کرد: به دلیل اینکه ماشین آلات گران است بسیاری از صنعتگران به سمت ماشین‌های مستعمل روی آورده‌اند که این امر برای ما مشکل به وجود می‌آورد، زیرا ماشین آلات مستعمل به این معنا است که محصولی که خروجی آن ماشین آلات است از کیفیت قابل قبولی برخوردار نیست.

رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صمت با بیان اینکه راه جایگزینی آن داخل سازی خود ماشین آلات است، تصریح کرد: خوشبختانه در صنعت ماشین سازی پیشرفتهای بسیار خوبی را شاهد هستیم.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در شرکت کویرتایر که ماموریت اصلی آن ماشین سازی نیست، اما چون به فرایندها آگاه و طراحی فرایند در دست آنها است به خوبی وارد بحث داخلی سازی برای ساخت تجهیزات و دستگاه‌های تولید تایر شده است.

رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صمت گفت: این نشان می‌دهد اگر ما دانش مورد نیاز را داشته باشیم می‌توانیم در بحث ماشین سازی و تجهیزات نیز وارد توسعه ساخت داخل شویم.

زمان انتشار مطلب 07 دی 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است