logo

اخبار

۱۰ کشور اروپایی بی‌سروصدا در حال خرید گاز روسیه به روبل هستند

۱۰ کشور اروپایی بی‌سروصدا در حال خرید گاز روسیه به روبل هستند

رئیس دفتر نخست‌وزیر مجارستان فاش کرد با وجود اینکه چندین رهبر اروپایی علناً اعلام کرده‌اند که طبق درخواست ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، گاز روسیه را به روبل نمی‌خرند، ۱۰ کشور اتحادیه اروپا در واقع با درخواست پوتین همراهی کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، گرگلی گولیاس، رئیس دفتر نخست وزیر مجارستان، روز یکشنبه فاش کرد با وجود اینکه چندین رهبر اروپایی علناً اعلام کرده‌اند که طبق درخواست ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، گاز روسیه را به روبل نمی‌خرند، 10 کشور اتحادیه اروپا در واقع با درخواست پوتین همراهی کرده‌اند.

گرگلی گولیاس، رئیس دفتر نخست وزیر مجارستان، گفت رهبران این کشورها به این موضوع اعتراف نمی‌کنند تا به‌عنوان یک کشور "اروپایی خوب" شناخته شوند.

گولیاس گفت که مجارستان یک حساب یورو در "گازپروم بانک" روسیه باز کرده است که پرداخت‌های انجام‌شده را قبل از انتقال به تأمین‌کنندگان در روسیه به روبل تبدیل می‌کند.

 

این سیستم به خریداران اروپایی اجازه می‌دهد به درخواست پوتین که اواخر ماه مارس مطرح شد، مبنی بر اینکه کشورهای "متخاصم" برای خرید گاز طبیعی روسیه به پول ملی روسیه روی آورند، عمل کنند.

وی در ادامه گفت: 9 کشور دیگر هستند که از طرح پرداخت مشابهی استفاده می‌کنند، اما از آنجا که امروزه، ایده یک (کشور) اروپایی خوب بودن به این معناست که رهبران آن کشور چه در عرصه بین‌المللی و چه با مردم خود صادق نیستند، این 9 کشور صادق نیستند و نمی‌گویند که همین کار را انجام می‌دهند.

این مقام مجارستان اضافه کرد: هیچ شکی در ذهن کسی وجود ندارد که کشورهای واردکننده مواد خام از روسیه دقیقاً از همین روش برای پرداخت هزینه گاز روسیه استفاده می‌کنند.

بر اساس این گزارش، مشخص نیست که گویلاس به کدام کشورهای اتحادیه اروپا اشاره می‌کند.

غول انرژی روسیه موسوم به شرکت گازپروم پس از اینکه لهستان و بلغارستان هر دو از پرداخت به روبل خودداری کردند، عرضه گاز به این دو کشور را قطع کرد اما گزارش هفته گذشته بلومبرگ، همان‌طور که گولیاس اشاره کرد، نشان می‌دهد که 10 کشور عضو اتحادیه اروپا قبلاً در گازپروم بانک حساب ایجاد کرده‌اند و چهار کشور نیز در واقع با استفاده از این مکانیسم هزینه گاز روسیه را پرداخت کرده‌اند.

مجارستان برای تمام واردات گاز خود به روسیه وابسته است و به همین دلیل با تحریم‌های اتحادیه اروپا که واردات این کالای حیاتی از روسیه را ممنوع کرده است، مخالفت کرده است.

گولیاس روز یکشنبه همچنین بر تعهد خود به واردات انرژی از روسیه و مخالفت با تحریم‌های بروکسل تأکید کرد.

زمان انتشار مطلب 13 ارد 1401

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است