logo

اخبار

روغن گران نمی‌شود/ معاون وزیر جهاد: دولت هزینه‌های سربار تولیدکنندگان را می‌پردازد

روغن گران نمی‌شود/ معاون وزیر جهاد: دولت هزینه‌های سربار تولیدکنندگان را می‌پردازد

معاون وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کمبود روغن تا یک هفته آینده رفع می‌شود، گفت: دولت هزینه‌های سربار تولیدکنندگان را با پرداخت یارانه مستقیم به آنها برطرف می‌کند تا فشاری به قیمت مصرف‌کننده وارد نشود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ در روزهای اخیر، اخبار ضد و نقیضی درباره افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت روغن نباتی بعد از ماه مبارک رمضان به‌دلیل افزایش هزینه‌های سربار تولید ناشی از افزایش قیمت جهانی روغن خام، افزایش میزان دستمزد و حتی حذف ارز 4200تومانی واردات مواد اولیه در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها به گوش می‌رسد؛ این اخبار باعث ایجاد کمبود روغن در بازار شده است.

با اعلام خبر احتمال افزایش روغن، میزان تقاضای خانوار و صنفی برای این محصول افزایش یافت و حتی تولیدکنندگان نیز از میزان تولید خود کاستند و در نتیجه با کمبود روغن در بازار مواجه شدیم.

این اخبار اما توسط وزارت جهاد کشاورزی رد شد و اعلام شد که هزینه‌های سربار تولیدکنندگان جبران می‌شود تا روغن نباتی بدون افزایش قیمت نسبت به سال قبل به فروش برسد.

عسگرزاده؛ معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در این ارتباط اظهار کرد: بر اساس توافق صورت‌گرفته وزارت جهاد کشاورزی با تولید‌کنندگان، کمبود موجود در بازار روغن برطرف می‌شود؛ دولت هزینه‌های سربار تولیدکنندگان را جبران می‌کند و به‌طور مستقیم یارانه‌ای به خود کارخانه‌دار داده می‌شود تا فشاری به قیمت مصرف‌کننده وارد نشود.

وی گفت: با جبران مابه‌التفاوت هزینه‌های تولید توسط دولت، کارخانه‌ها دوباره تولید را انجام می‌دهند و تولید تا یک هفته آینده به ثبات قبلی خود برمی‌گردد.

بنابر این گزارش؛ اما به‌دلیل قیمت کمتر روغن در بازار در مقایسه با کشورهای همسایه، شاهد قاچاق و خروج این محصول از کشور هستیم، به‌طوری که مصرف روغن نباتی قبل از اختصاص یارانه ارز 4200تومانی در کشور یک‌میلیون و 400 هزار تن بود اما اکنون به 2 میلیون و 200 هزار تن افزایش یافته است!

معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی همچنین درباره راهکار جلوگیری از قاچاق روغن نباتی ابراز کرد: با تغییرات ایجادشده در سامانه جامع تجارت، راه ارسال بیشتر از سهمیه روغن به استان‌ها و تا حدود زیادی قاچاق و خروج این محصول از کشور گرفته شده است.

زمان انتشار مطلب 14 ارد 1401

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است