logo

اخبار

نحوه تولید ظروف یکبار مصرف شفاف

نحوه تولید ظروف یکبار مصرف شفاف

امروزه استفاده از ظروف یکبار مصرف به دلیل هزینه کم، سبک بودن و وجود طرح های متنوع در بازار، طرفداران زیادی دارد و برای مجالس مختلف از آنها استفاده می شود. ظروف یکبار مصرف شفاف و پلاستیکی جز اولین ظروف یکبار مصرف هستند که از سال های اول ورود این محصولات به بازار، مورد توجه بوده اند و نیازهای جامعه به استفاده از ظروف یکبار مصرف را برطرف ساخته اند. جهت تولید ظروف یکبار مصرف از مواد پلاستیک شفاف و مات استفاده می شود که نمونه های شفاف، طرفداران بیشتری دارند.

انواع ظروف یکبار مصرف شفاف شامل بشقاب، کاسه، ظرف غذا ساده و درب دار، قاشق، چنگال، کارد، لیوان یکبار مصرف شفاف و ... می باشد. ظروف یکبار مصرف شفاف دارای رنگ های مختلف آبی، قرمز، نارنجی، بدون رنگ و ... بوده که نور از آنها عبور می کند و مواد غذایی قرار گرفته داخل آن ها قابل رویت می باشد. همچنین ظروف یکبار مصرف شفاف به صورت های کریستالی با استحکام بالاتر نیز تولید می شوند که البته در اثر ضربه و زمین خوردن ممکن است دچار شکستگی و ترک گردند. این نمونه از ظروف یکبار مصرف شفاف با نام ظروف یکبار مصرف مجلسی و لوکس نیز شناخته می شوند.

 

روش تولید ظروف یکبار مصرف شفاف

ظروف یکبار مصرف شفاف از مواد پلیمری و پلاستیکی ساخته شده اند که با توجه به ساختار و خاصیت مولکولی آن ها، برای تهیه

 این ظروف کاربرد گسترده ای دارند. این مواد به روش های مختلف قالب گیری، تحت شرایط دمایی کنترل شده با طرح و شکل مورد نظر تولید می شوند. کارخانه های متعدد از جمله طب پلاستیک، احدی و ... از روش های مختلفی برای قالب سازی پلاستیک برای ظروف یکبار مصرف شفاف استفاده می کنند. فرآیندهای اکستروژن ضربه، اکستروژن، قالب گیری ضربه و قالب گیری تزریقی به عنوان روش های موثر و کارآمد جهت ساخت ظروف پلاستیکی به کار می روند

 

روش تزریقی برای تولید ظروف یکبار مصرف شفاف

روش تزریقی در مقایسه با سایر روش ها بهترین گزینه می باشد که جز روش های اولیه نیز هست، در این روش مواد اولیه پلیمری و پلاستیکی در اثر افزایش دما و حرارت دهی، ذوب می شوند و به وسیله تجهیزات پیشرفته به قالب مورد نظر تزریق می شود سپس در اثر فرآیند سرد شدن به صورت جامد پیوسته و محکم در می آید. برای تولید انواع ظروف یکبار مصرف پلاستیکی باید قالب های مختلف را تولید و به کار گرفت تا محصول مورد نظر ساخته شود.

ماده اولیه برای تهیه ی ظروف یکبار مصرف شفاف دارای دو خاصیت ترموپلاستیک و ترموست است که ماده ترموپلاستیک نسبت به ماده ترموست در مقابل گرما ضعیف تر می باشد و زودتر آب می شود، بنابراین سریع تر فرم می گیرد ولی ماده دوم در برابر حرارت مقاومت بیشتری دارد و به انرژی بیشتری برای تغییر فرم نیاز خواهد داشت.

روش اکستروژن برای تولید ظروف یکبار مصرف شفاف

روش اکستروژن در مقایسه با روش تزریقی بسیار مدرن تر می باشد، با طراحی و ساخت ماشین آلات پیشرفته و جدید، تغییر در روش کار و فرآیند تولید ایجاد شده است به علاوه سرعت تولید انواع ظروف یکبار مصرف در روش اکستروژن در مقایسه با روش تزریقی بسیار بالاتر می باشد، در این روش از ماشین آلات و دستگاه های مختلف استفاده می شود که کیفیت این ماشین ها در کیفیت تولید محصول نهایی اثر دارد. مواد اولیه شامل ورق های پلیمری (پلی استایرن، پلی پروپیلن، پلی اتیلن و...) می باشد که در اثر گرما دادن، تغییر شکل پیدا می کند و توسط اعمال نیرو با دستگاه های مخصوص بر پشت قالب به فرم دهی مورد نظر می رسد. برای تولید ظروف یکبار مصرف طرح دار نیز می توان از این روش استفاده کرد که در آن از ورق های پلاستیکی طرح دار استفاده و سپس آن ها را گرم می کنند و بعد از قالب زنی، محصول مورد نظر به دست می آید.

.

زمان انتشار مطلب 05 بهم 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است