logo

اخبار

اینستکس فرصتی سوخته

اینستکس فرصتی سوخته

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس گفت: اینستکس (INSTEX) یا سامانه حمایت از مبادلات تجاری یک فرصت سوخته شده است.

«شریف نظام مافی» افزود: پس از روی کارآمدن دولت «دونالد ترامپ» و ایجاد محدودیت های بانکی اینستکس از سوی اتحادیه اروپا برای مقابله با این محدودیت ها تعریف شد تا بانک های ایرانی و تجار کشور بتوانند فعالیت تجاری و اقتصادی با دنیا داشته باشند.

وی اظهارداشت: متاسفانه این ساز و کار مالی هیچ وقت ظرفیتی که می توانست داشته باشد به آن نرسید و فعالیتش خیلی محدود بود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس گفت: اینستکس یک فرصت سوخته شده است به دلیل اینکه آن زمان اروپایی ها عزم سیاسی کافی نداشتند که جلوی دولت ترامپ بایستند چون تا حد زیادی از برخورد دولت ترامپ بر علیه منابع مالی و بانک های خود واهمه داشتند واین به صادرات و واردات کشور ایران به شدت ضربه زد.

وی در ادامه افزود: بعید به نظر می رسد شرکت های اروپایی برای بازگشت به بازار ایران به دلیل مشکلاتی که همچنان وجود دارد خیلی استقبال کنند حال اگر در آینده این مشکلات رفع شود شاید علاقه نشان دهند.

نظام مافی تصریح کرد: ضرورت ایجاب می کند به اقتصاد کشور دراز مدت نگاه شود و ظرفیت های داخلی به خصوص بخش خصوصی را هر روز نسبت به گذشته تقویت کرد تا بتوان محوریت صادرات داشت نه فقط واردات!!!.

وی ادامه داد: شرکت های اروپایی هیچ وقت نمی توانند چشم خود از روی بازار ایران بردارند برای اینکه بزرگترین بازار و پتانسیل منطقه است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس یادآورشد: اروپایی ها همیشه علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار ایران هستند اما مشکلاتی که اف. ای. تی. اف و همینطورتحریم ها دارد در وضعیت فعلی چنین چیزی امکان پذیر نیست.

زمان انتشار مطلب 06 بهم 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است