logo

اخبار

استقبال از طرح یارانه دستمزد

استقبال از طرح یارانه دستمزد

براساس آخرین آمار عملکرد طرح یارانه دستمزد، بیش از ۲۲ هزار داوطلب در این طرح ثبت‌نام کرده و بیش از ۴۲۰۰ کارفرما از آن استقبال کرده‌اند که در مقایسه با اجرای طرح در ماه‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه‌ها و سیاست‌های موثر دولت در حوزه اشتغال است که به‌منظور حفظ اشتغال در استان‌های دارای آمار بالای بیکاری و حمایت از نیروی کار شغلی اولی و کارفرمایان بنگاه‌ها توسط وزارت کار به اجرا درآمده است. در راستای اجرای این طرح، در صورت جذب نیروی کار شغل اولی در بنگاه‌های اقتصادی، ۳۰ درصد مبلغ دستمزد نیروی کار به‌صورت یارانه از طرف دولت به مدت یک سال به کارفرمایان پرداخت می‌شود. مطابق آخرین آمار عملکرد اجرای طرح یارانه دستمزد، ۲۲ هزار و ۵۳۰ نفر داوطلب در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۶۶۸ شغل اولی قرارداد کار بسته و جذب بنگاه شده‌اند. همچنین ۴۲۷۲ کارفرما از طرح استقبال و اقدام به جذب نیروی شغل اولی کرده‌اند.

براساس این گزارش، بیشترین تعداد کارفرمای ثبت‌نام شده متعلق به استان کرمانشاه و کمترین میزان استقبال کارفرمایان، متعلق به استان خراسان شمالی بوده است. استان لرستان نیز بیشترین تعداد داوطلب ثبت‌نام شده و جوینده کار جذب شده را به خود اختصاص داده است. یارانه دستمزد وجهی است که وزارت کار به‌صورت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی کار شغل اولی به کارفرما می‌پردازد و کارفرمایانی که از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در واحدهای خود استفاده کنند از ۳۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای‌عالی کار به‌عنوان یارانه بهره‌مند می‌شوند.

شرط استفاده از فارغ‌التحصیلان در طرح این است که جویندگان کار باید مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر داشته باشند و سن آنها از ۳۷ سال تمام بیشتر نباشد. برای زنان سرپرست خانوار جوینده کار نیز شرط سنی تا سقف ۴۵ سال تعیین شده است.این طرح با هدف کاهش هزینه‌های به کارگماری نیروی کار جدید برای کارفرمایان و به منظور پایداری تولید، حفظ اشتغال، افزایش فرصت‌های شغلی و حمایت از بنگاه‌های خصوصی و تعاونی به‌ویژه بنگاه‌های آسیب دیده از کرونا در استان‌های مشمول اجرا می‌شود. در ماه‌های گذشته وزارت کار در راستای حمایت از بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا و جلوگیری از ریزش نیروهای کار اصلاحیه دستورالعمل طرح یارانه دستمزد را ابلاغ کرد. دستورالعمل طرح پرداخت یارانه دستمزد با اولویت مناطق کم برخوردار از اشتغال و بنگاه‌های به شدت آسیب دیده از ویروس کرونا مورد بازبینی قرارگرفته و به موجب آن تمام استان‌های مشمول طرح با توجه به شرایط کرونا و تداوم آن مشمول اجرای این طرح شناخته شدند.

به‌دنبال ابلاغ دستورالعمل جدید طرح، سقف بهره‌مندی هر کارگاه حداکثر تا ۵ برابر میانگین لیست نیروهای بیمه شده نزد تامین اجتماعی اعلام شده و کارفرمایان می‌توانند تا پنج برابر میانگین لیست بیمه خود طی ۱۲ ماه گذشته از یارانه دستمزد بهره‌مند شوند. به گزارش «ایسنا» کارشناسان معتقدند طرح یارانه دستمزد فرصتی مناسب برای کارآفرینان، کارفرمایان و کارجویان است که ضمن ترغیب و تشویق کارفرمایان کارگاه‌های تولیدی و خدماتی به استفاده از نیروی کار جدید، زمینه انتقال دانش و تجربه و جذب دانش‌آموختگان دانشگاهی را فراهم می‌کند. متقاضیان و کارفرمایان برای ثبت‌نام در این طرح می‌توانند به سامانه https:/ / pyd.mcls.gov.ir وزارت کار مراجعه کنند.

زمان انتشار مطلب 07 بهم 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است