logo

اخبار

کدام کالاهای ایرانی به نمایشگاه ایران در عراق می‌روند؟

کدام کالاهای ایرانی به نمایشگاه ایران در عراق می‌روند؟

سازمان توسعه تجارت اعلام کرده که در هفته‌های آینده یک نمایشگاه اختصاصی برای معرفی کالاهای ایرانی در عراق برگزار خواهد شد.

در طول سال‌های گذشته عراق همواره به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی مطرح بوده و این روند در سال جاری نیز ادامه پیدا کرده است. با وجود آنکه تحت تاثیر کرونا، تردد در مرزهای مشترک دو کشور برای چند ماه ممنوع یا محدود شد اما با از سرگیری تجارت، بار دیگر عراق به مقصدی مهم برای کالاهای ایرانی بدل شد.

در آماری که از تجارت ایران در سال ۹۹ تا اواسط پاییز منتشر شد، عراق برای دوره‌ای کوتاه توانست جایگاه چین را به‌عنوان اصلی‌ترین واردکننده بگیرد و در آمارهای فعلی نیز با فاصله‌ای کم نسبت به چین در رده دوم قرار دارد. در سال‌های گذشته با بهبود نسبی شرایط سیاسی و امنیتی در عراق، دولت این کشور برای حمایت از تولید، واردات برخی محصولات را ممنوع اعلام کرده که همین موضوع برای برخی کالاهای ایرانی مشکل‌ساز شده است اما با این وجود فعالان اقتصادی معتقدند عراق ظرفیت بالایی دارد و می‌توان با جایگزین کردن محصولات، نفوذ ایران در بازار این کشور را تمدید کرد. در چنین شرایطی سازمان توسعه تجارت اعلام کرده که یک نمایشگاه تخصصی برای معرفی محصولات ایرانی در عراق برگزار خواهد کرد. براساس برنامه‌های سازمان توسعه تجارت ایران در سال ۱۳۹۹ در زمینه تسهیل و توسعه صادرات به کشورهای همسایه به ویژه کشور عراق از طریق برگزاری نمایشگاه‌های معرفی کالا و محصولات ایرانی، این نمایشگاه از ششم تا نهم اسفندماه سال جاری توسط شرکت مدیریت پروژه‌های نمایشگاهی و تحت نظارت دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت برگزار خواهد شد. ایران تلاش کرده در این نمایشگاه تمام محصولاتی که در عراق با اقبال مواجه شده‌اند را عرضه و معرفی کند. طبق اعلام سازمان توسعه تجارت، لوازم و تجهیزات ساختمانی، کاشی و سرامیک، تجهیزات خانه و آشپزخانه، رنگ و ابزار، عمران و راهسازی، آب، برق، گاز، پتروشیمی، مواد شوینده و بهداشتی، دارو و تجهیزات پزشکی، مبلمان و دکوراسیون خانه و آشپزخانه، مواد غذایی و صنایع مرتبط، انواع ماشین‌آلات، پلاستیک و صنایع وابسته، کیف و کفش و پوشاک، کشاورزی، دام و طیور، نساجی، آرایشی و بهداشتی، فرش و کف‌پوش بخشی از محصولاتی است که در این نمایشگاه عرضه خواهند شد.

زمان انتشار مطلب 11 بهم 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است