logo

اخبار

اعلام ۲۰۳ قلم کالا به عنوان فرصت های سرمایه گذاری برای داخلی سازی

اعلام ۲۰۳ قلم کالا به عنوان فرصت های سرمایه گذاری برای داخلی سازی

رییس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صمت در جلسه هم اندیشی تشکل های ماشین سازی بر ضرورت توسعه ساخت داخل در حوزه ماشین سازی و تجهیزات تاکید کرد.

سید محمد مهدی هادوی در این جلسه، گفت: داخلی سازی ماشین آلات مورد نیاز تولید کشور به عنوان یک مساله محوری در مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات دنبال می شود.

وی افزود: برنامه های عملیاتی توسعه ساخت داخل دربرگیرنده اقدامات گسترده ای در حوزه داخلی سازی نیازها و قطعات واحدهای تولیدی از طریق به هم رسانی متخصصان، پژوهشگران، نخبگان و فعالان عرصه تولید است و این مرکز ارتقا سطح کیفی محصولات ایرانی را به جد دنبال می کند.

اعلام ۲۰۳ قلم کالا به عنوان فرصت های سرمایه گذاری برای داخلی سازی

رییس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صمت تصریح کرد: در این راستا ۲۰۳ قلم کالا با عنوان فرصت های سرمایه گذاری در سایت وزرات صمت اطلاع رسانی شده است که از بین آنها ۱۴۲ قلم کالا به عنوان اقلام کالایی گلوگاهی شناخته شده‌اند که با بومی‌سازی آنها در بسیاری از موارد زنجیره ارزش تولیدات کشور تکمیل می‌شود.

هادوی با اشاره به تهیه و تصویب آیین نامه های اجرایی قانون "حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی" بر ضرورت استفاده از ظرفیت های قانونی ایجاده شده در جهت توسعه ساخت ماشین آلات و تجهیزات در داخل کشور تاکید کرد.

وی گفت: براساس تکلیف قانونی و به منظور معرفی توانمندیها و نیازمندیهای صنایع کشور سامانه توانیران ایجاد شده است و در این راستا ضروری است، برای جلوگیری از واردات کالاهای مشابه تولید داخل انجمن ها و تشکل ها با اطلاع رسانی مناسب به اعضای خود نسبت به ثبت و به روز رسانی توانمندیهای شرکت ها اقدام کنند.

همچنین در این جلسه پیرامون مسایل پیش روی تشکل های ماشین سازی مانند: ضرورت اعطای تسهیلات حمایتی، نحوه ثبت نام واحدهای صنفی در سامانه توانیران، معافیت های مالیاتی، محدودیت واردات اقلام مستعمل، وثایق مربوط به تسهیلات حمایتی و... بحث و تبادل نظر شد.

در ادامه نیز مقرر شد پیش نویس گام های اجرایی پیرامون موضوعات مطرح شده از جمله؛ امکان تشکیل صندوق حمایت از توسعه ساخت داخل، نحوه ارتباط موثر صنعت با دانشگاه با هدف بهبود کیفیت استفاده از فناوری پیشرفته و نوآورانه، امکان هوشمند سازی نظام تعرفه گذاری ماشین آلات و تجهیزات، نوسازی ماشین افزارهای صنعت ماشین سازی، تربیت و آموزش نیروی انسانی ماهر در حوزه ماشین سازی از سوی انجمن های تخصصی تهیه و پس از تصویب، اطلاع رسانی و عملیاتی شود.

گفتنی است که جلسه هم اندیشی تشکل های ماشین سازی با حضور رییس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات، روسا و نمایندگان انجمن های سازندگان تجهیزات صنعتی ایران، سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، صنفی صنعت ریخته گری ایران، ماشین‌سازان صنایع غذایی ایران، قالب سازان ایران، صنفی کارفرمایی ماشین سازان و تولیدکنندگان تجهیزات پلیمری، ماشین سازان صنایع دارویی، کارفرمایی تولیدکنندگان ماشین آلات پخت نان و شیرینی، کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران و مدیر برنامه ماشین سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد

 
زمان انتشار مطلب 12 بهم 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است