logo

اخبار

ایجاد ۹۷ میلیون شغل جدید در دنیا با انقلاب ربات‌ها

ایجاد ۹۷ میلیون شغل جدید در دنیا با انقلاب ربات‌ها

براساس گزارش آینده مشاغل ۲۰۲۰ مجمع جهانی اقتصاد، انقلاب ربات‌ها در ۵ سال آینده منجر به ایجاد ۹۷ میلیون شغل جدید در دنیا خواهد شد و دورکاری ادامه خواهد داشت.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به پنج نکته مهم گزارش آینده مشاغل ۲۰۲۰ مجمع جهانی اقتصاد پرداخته و درباره نکته اول نوشته است: نیروی کار سریعتر از آنچه انتظار می‌رود در حال خودکار شدن است که موجب جابه‌جایی ۸۵ میلیون شغل طی ۵ سال آینده می‌شود. اتوماسیون، همزمان با بحران کووید-۱۹، سناریو «اختلال مضاعف» را برای نیروی کار ایجاد کرده است. پذیرش فناوری توسط شرکت‌ها، موجب تغییر وظایف، مشاغل و مهارت‌ها تا سال ۲۰۲۵ خواهد شد. حدود ۴۳ درصد از کسب و کارهایی که در نظرسنجی مورد بررسی قرار گرفته، نشان داده‌اند که قصد دارند نیروی کار خود را به دلیل ادغام فناوری کاهش دهند، ۴۱ درصد قصد دارند استفاده از پیمانکاران برای کارهای تخصصی را توسعه دهند و ۳۴ درصد نیز قصد دارند به دلیل تلفیق فناوری، کار خود را توسعه دهند. ۵ سال دیگر، کارفرمایان کارها را به طور تقریباً مساوی بین انسان‌ها و ماشین‌ها تقسیم خواهند کرد.

دومین نکته‌ای که در این گزارش آمده، برانقلاب ربات‌ها تاکید دارد. براین اساس انقلاب ربات‌ها ۹۷ میلیون شغل جدید ایجاد خواهد کرد. با تکامل اقتصاد و بازارهای کار، نقش‌های جدیدی در اقتصاد مراقبت در بخش‌های تکنولوژی (مانند هوش مصنوعی) و مشاغل ایجاد محتوا (مانند مدیریت رسانه مجازی و نوشتن محتوا) ظهور خواهد کرد. مشاغل نوظهور نشان‌دهنده تقاضای بیشتر برای مشاغل اقتصادی سبز است؛ مشاغل در خط مقدم اقتصاد داده و هوش مصنوعی؛ مشاغل جدید در مهندسی، محاسبات ابری و توسعه محصول. مشاغل در حال ظهور، اهمیت مداوم تعاملات انسانی در اقتصاد جدید از طریق نقش‌های اقتصاد مراقبت، بازاریابی، فروش، تولید محتوا و نقش‌هایی که نیاز به توانایی کار با افراد گوناگون از زمینه‌های مختلف دارد، نشان می‌دهد.

تفکر تحلیلی و خلاقیت، مهارت پرطرفدار آینده

این گزارش می‌افزاید: در سال ۲۰۲۵، تفکر تحلیلی، خلاقیت، و انعطاف‌پذیری از جمله مهارت‌های پرطرفدار و مورد نیاز خواهد بود. کارفرمایان می‌دانند که مهارت‌های تفکر انتقادی، تحلیل و حل مساله در سال‌های آینده از اهمیت بیشتری برخوردار است. مهارت‌های نوظهور امسال، مهارت‌های خود مدیریتی، مانند یادگیری فعال، تاب‌آوری، تحمل استرس و انعطاف‌پذیری هستند. داده‌های در دسترس از طریق همکاری لینکدین (LinkedIn ) و کورسرا(Coursera )امکان رصد انواع مهارت‌های تخصصی مورد نیاز برای مشاغل آینده را در سطح بی‌سابقه‌ای فراهم کرده است.

ارتقای مهارت کارکنان؛ اصل اول کسب‌وکارهای رقابتی

در چهارمین نکته این گزارش آمده است: رقابتی‌ترین کسب و کارها، بر ارتقا مهارت‌های کارکنان خود تمرکز دارند. تقریباً نیمی از کارکنانی که قرار است در ۵ سال آینده در نقش خود باقی بمانند، برای مهارت‌های کلیدی خود نیاز به آموزش مجدد دارند. نتایج نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که بخش دولتی باید حمایت بیشتری برای تجدید و ارتقا مهارت نیروی کار در معرض از دست دادن شغل ارائه دهد. در حال حاضر، تنها ۲۱ درصد کسب و کارها گزارش کرده‌اند که می‌توانند از طریق بودجه عمومی برای حمایت از کارمندان خود برای آموزش مجدد استفاده کنند. بخش دولتی باید مشوق‌هایی را برای سرمایه‌گذاری در بازارها و مشاغل آینده فراهم کند، در حین این گذار، شبکه‌های تامین اجتماعی قویتری را برای کارکنانی که مشاغل خود را از دست داده‌اند ارائه کند و با تاخیر بلندمدت بهبود سیستم آموزش و یادگیری مقابله کند.

تداوم دورکاری

اما در نکته پنجم و آخر این گزارش تصریح شده است که دورکاری ادامه خواهد داشت. حدود ۸۴ درصد از کارفرمایان قصد دارند سریعاً روندهای کاری را دیجیتالی کنند، از جمله آن گسترش قابل توجه دورکاری است. کارفرمایان می‌گویند این امکان وجود دارد که ۴۴ درصد از نیروی کار خود را برای کار از راه دور انتخاب کنند. اگرچه، ۷۸ درصد از رهبران کسب و کارها انتظار دارند که برخی اثرات منفی بر بهره‌وری نیروی کار وجود داشته باشد ولی بسیاری از آنها در حال تلاش برای کمک به سازگار شدن کارکنان خود با این شرایط هستند.

زمان انتشار مطلب 15 بهم 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است