logo

اخبار

تولید لوازم‌ خانگی امسال رکورد خواهد زد

تولید لوازم‌ خانگی امسال رکورد خواهد زد

مدیرکل دفتر صنایع برق، فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت از رکورد تولید لوازم خانگی در سال جاری خبر داد و تاکید کرد که براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و تلاش‌های به عمل آمده و با وجود تداوم تحریم‌ها و شیوع کرونا، امسال در تولید لوازم‌ خانگی رکورد خواهیم زد.

«کیوان گردان» روز (چهارشنبه) در نشست هم‌اندیشی صاحبان صنایع با مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه تدوین راهبرد صنعت لوازم‌خانگی ایران در افق ۱۴۰۴، افزود: برای امسال رشد ۳۰ درصدی تولید و دستیابی به رکورد تولید ۱۲ میلیون دستگاه لوازم‌خانگی پیش‌بینی شده بود، اما تا پایان ۱۰ ماهه امسال محقق شد.

وی تصریح‌کرد: این صنعت با وجود همه تحریم‌ها و مشکلات توانسته در دو سال و نیم گذشته با قاطعیت به حرکت رو به رشد خود ادامه دهد، البته با ممنوعیتی که در واردات لوازم‌خانگی اعمال شد اکثریت مردم نیز با همکاری و حمایت از این صنعت، رشد آن را رقم زدند.

گردان به بازار ۳۷ میلیارد دلاری لوازم خانگی در کشورهای همسایه و منطقه و ظرفیت پنج میلیارد دلاری بازار داخلی اشاره کرد و گفت: تلاش می شود با ایجاد شرایط، سهم بیشتری از این بازار را به کشورمان اختصاص دهیم.

مدیرکل دفتر صنایع برق، فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صنعت توضیح ‌داد: تهیه و تدوین سند راهبردی برای افق ۱۴۰۴ در دست اقدام است که فارغ از تغییر و تحول دولت‌ها به ادامه مسیر بپردازد.

در این جلسه فعالان صنایع لوازم خانگی خواستار رفع مسائل و مشکلات تولید در وهله نخست و سپس توسعه صادرات شدند. به اعتقاد آنان، الگوی توسعه مناسب برای این صنعت، حمایت از صنایع کوچک و متوسط (SME)‌ است.

فعالان صنایع لوازم خانگی همچنین، بر لزوم بهبود شاخص های اقتصادی تاکید کردند و رقابت سالم و شفاف صنایع، رشد طبیعی شرکت‌های برتر و جلوگیری از ایجاد رانت‌های احتمالی را با تهیه و تدوین این سند راهبردی خواستار شدند.

آمار ۹ ماهه لوازم خانگی

براساس این گزارش، بررسی آمارهای رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۷۶۹ هزار و ۴۰۰ دستگاه ماشین لباسشویی از ابتدای امسال تا پایان آذرماه و رشد ۵۹.۱ درصدی آن در هم‌سنجی با پارسال است.

در این مدت، کارخانجات داخلی ۹۰۱ هزار و ۵۰۰ دستگاه تلویزیون تولید کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (تولید ۵۷۲ هزار و ۲۰۰ دستگاه تلویزیون) رشد ۵۷.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین تولید یخچال و فریزر به عنوان یکی دیگر از اقلام اصلی و پر مصرف لوازم‌خانگی در کشور در این مدت به یک میلیون و ۴۸۴ هزار و ۴۰۰ دستگاه رسید. تولیدی که در مقایسه با ۹ ماهه ۹۸ رشد ۲۸.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

با این حال، تولید کولر آبی در ۹ ماهه امسال افت ۸.۸ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ثبت کرد و به ۷۸۶ هزار و ۱۰۰ دستگاه رسید.

زمان انتشار مطلب 15 بهم 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است