logo

اخبار

دین پرست: نیمی از مشکلات واحدهای تولیدی، بانکی است

دین پرست: نیمی از مشکلات واحدهای تولیدی، بانکی است

معاون اقتصادی وزارت کشور با بیان اینکه نیمی از مشکلات واحدهای تولیدی، امور بانکی است: گفت: ۷ درصد مشکلات مربوط به سازمان تامین اجتمای، ۶ درصد مالیاتی و بقیه هم مرتبط با زیر ساخت‌ها است.

بابک دین پرست روز چهارشنبه در نشست خبری با تبریک ولادت حضرت زهرا (س) و دهه فجر، گفت: ماموریت‌های اقتصادی وزارت کشور بسیار گسترده است و از اول مهر ۹۶ تا امروز حدود ۳۰۰ گزارش ویژه از حوزه‌های مختلف اقتصادی در وزارت کشور برای رییس‌جمهوری ارسال شده است.

معاونت هماهنگی‌های امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور گفت: میانگین نرخ بیکاری در سه ماهه پاییز سال ۹۸ حدود ۱۰.۶ درصد اعلام شده که سال ۹۹ به ۹.۴ درصد رسیده و این نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در سه ماهه پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

دین‌پرست افزود: در استانهای آذربایجان‌غربی، خوزستان، قزوین، کردستان و همدان با افزایش نرخ بیکاری مواجه بودیم و بقیه استان‌ها کاهش نرخ بیکاری دارند. بالاترین نرخ بیکاری پاییز ۹۹ مربوط به آذربایجان‌غربی با ۱۵ درصد و خوزستان ۱۴.۹ درصد و کمترین نرخ بیکاری مربوط به استان خراسان رضوی ۵.۱ درصد است.

وی یکی از مهمترین کار وزارت کشور را مراقبت از واحدهای عمرانی و مشکل آنها دانست و گفت: ۱۲۹۹ واحد مشکل دار داریم که ۱۵۹ هزار نفر در آنها فعالیت داشتند، قرار شد استانداران به نمایندگی از وزارت کشور و صنعت معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی همه اقدامات را انجام دهند تا واحدهای بحرانی به حالت طبیعی برگردند.

دین پرست با اشاره به وضعیت تعیین تکلیف واحدهای تولیدی تحت تملک شبکه بانکی، گفت: با دستور شخص وزیر کشور از سال قبل توانستیم این موضوع رسیدگی کنیم و پیگیری‌های انجام شده تا پایان سال ۹۶ واحدهای تملک شده بیش از ۲ هزار واحد بود که با پیگیری‌های انجام شده و تلاش استانداران این موارد کاهش یافت.  

معاون وزیر کشور با بیان هماهنگی های خوب میان وزارت کشور و صمت، ادامه داد: مقرر شد وزارت صمت آمارهای دقیق واحدهای تحت تملک را شناسایی کند. واحدهای تحت تملک حتی به ۲۲ هزار واحد هم رسیده بود که بانک مرکزی اخیرا اعلام کرد ۱۸۰۳ واحد تحت تملک بانک‌ها هستند که مقرر شد بانک مرکزی با گرفتن وقت دو هفته ای، این واحدها را علاوه بر ۱۲ بانکی که وزارت اقتصاد تعیین کرده، تعیین تکلیف و برای ستاد تسهیل ارائه کند.

وی اضافه کرد: نحوه واگذاری اموال مازاد تحت تملک بانک ها امسال در شورای عالی پول و اعتبار تصویب شود و همه این واحدها را به چرخه تولید و اشتغال برگردانیم. بانک مرکزی مکلف است از شبکه بانکی پیگیری کند تا اموال واحدهای تولیدی به تناسب تادیه تسهیلاتی که دریافت کرده‌اند، آزاد شود.

این مسئول اضافه کرد: بخش اعظمی از واحدهای تولیدی بدهی‌های خود را پرداخت کرده‌اند اما همچنان وثیقه اولیه در اختیار بانک‌ها قرار گرفته است.

معاون وزیر کشور یکی از تاکیدات رییس جمهوری به استانداران را تلاش برای احیای معادن راکد و بازگشت آنها به چرخه تولید عنوان و تصریح کرد: برهمین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش اولیه را اعلام کرد و استانداران قرار شد این موضوع را پیگیری کنند. حدود ۱۲ هزار و ۸۰۸ معدن دارای پروانه بهره‌برداری در کشور داریم که ۵۶۶۸ معدن فعال و ۶۴۲۰ معدن یعنی ۵۴ درصد غیرفعال است.

وی ادامه داد: براساس تصمیمات رئیس جمهور برای سال ۹۹ قرار شد ۱۰۲۰ معدن غیرفعال در کشور فعال شود و اگر بتوانیم همه معادن غیرفعال را به چرخه تولید بازگردانیم برآورد این است که شاهد اشتغالزایی حداقل ۸۸۸ هزار نفر خواهیم بود که صد هزار نفر آن غیر مستقیم خواهند بود و ۳۲۷ میلیون تن تولید افزایش تولیدات معدنی را خواهیم داشت.
دین پرست افزود: این واحدها باید تا پایان سال احیا شود.

قائم مقام ستاد تسهیل و رفع موانع تولید درباره راه اندازی واحدهای صنعتی شهرک های صنعتی نیز یادآور شد: یکهزار و ۵ شهرک یا ناحیه صنعتی مصوب در کشور داریم که از این تعداد ۸۲۳ شهرک فعال و زمین‌های آن در حال واگذاری است و ۶۵۰۰ واحد صنعتی مستقر در این شهرک ها قرار دارند که ۸۴۳ هزار نفر مشغول فعالیت هستند. ۲۰ درصد این واحدهای صنعتی غیر فعال است.

وی ادامه داد: هدف‌گذاری وزارت صنعت و معدن این است هزار و ۵۰۰ واحد را در دستور احیا قرار دهند و با توجه به وضعیت خاص در کشور قرار شد این ۱۵۰۰ واحد به ۲ هزار واحد افزایش یابد و استانداران این اقدام را انجام دهند. از این دو هزار واحدی که قرار است احیا شود حدود ۱۲۰۰ واحد صنعتی احیا شد و به چرخه تولید برگشت و ۲۰ هزار شغل جدید اضافه شد.
دین پرست یکی دیگر از برنامه‌های وزارت کشور را تعیین تکلیف و کمک به واحدهای تولیدی مربوط به شستا، بنیاد مستضعفان و طرح‌های پتروشیمی وزارت نفت عنوان و تصریح کرد: استانداران نسبت به موضوع و واحدهای تحت تملک سازمان ها اعلام آمادگی کردند و در مهلت یک ماهه قرار شد مشکلات موجود در سرمایه گذاری این نهادها را بررسی کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور درباره رسیدگی به پرونده‌های واحدهای تولیدی در سیستم قضایی، گفت: وزیر کشور سه نامه برای رئیس قوه قضاییه ارسال کرد. ۳۳۸ واحد تولیدی ورشکسته داریم که ۱۰۸ واحد آن فعال است. میزان اشتغال این واحدها قبل از بروز مشکلات حقوقی بیش از ۱۲ هزار نفر بود که الان به ۵ هزار نفر رسیده است و ۱۶۸ درصد کاهش اشتغال داشتیم.

وی ادامه داد: در مجموع ۶۹۱ واند تولیدی دارای پرونده قضایی در کشور داریم. در ۲۶ استان کشور ۳۵۹ واحد تولیدی دارای پرونده قضایی وجود دارد که از این تعداد ۱۶۱ واحد فعال یا نیمه فعال است و بقیه غیرفعال و تعطیل هستند. ۷۴ واحد در اختیار دستگاه قضایی است و ۱۲۹ واحد به بخش خصوصی واگذار شد و بقیه در اختیار سایر واحد دستگاه‌های اجرایی است.

دین پرست اضافه کرد: میزان اشتغال این واحدهای تولیدی قبل از مشکل حقوقی ۵۶ هزار نفر بود که ۲۸ هزار نفر رسیده است.  

دین پرست درباره ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی هم گفت: از سال ۹۷ تا ۹۹ حدود ۶۱ جلسه برگزار شد که ۷۰۰ مصوبه به همراه داشت. ۳۰۰ مورد موضوعات رسانه ای برای رسیدگی اولیه و شفاف سازی به دستگاههای اجرایی اعلام کردیم.

معاون وزیر کشور با اشاره به ساماندهی فعالیتهای کولبری، اظهار کرد: آیین نامه ساماندهی فعالیت های مرزنشینان مصوبه هیات وزیران در مرداد ۹۶ است که برای تمهیدات تسهیل فعالیتهای مرزنشینان کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی مصوب شده است.

وی افزود: سه سال از زمان ابلاغ آن گذشته اما اجرا نشد تا اینکه شهریور امسال با دستور وزیر گزارشی به معاون اول رسید او هم به رییس بانک مرکزی و وزرای اقتصاد و صمت دستوری ابلاغ کرد که استانداران در این استانها همه موانع را برطرف کنند.

دین پرست با بیان اینکه ۲ ماه است که این آیین نامه به حالت اجرایی در آمده است، گفت: طبق گزارش دیروز استاندار کردستان اعلام کرد ساماندهی بازارچه مرزی سیران بند بانه از دو ماه قبل آغاز شد و ۱۶۵۰ نفر از این تسهیلات استفاده کردند و یک میلیون و ۱۰۰ هزار دلار کالا از این مرز وارد شد. فعالیت اقتصادی مرزنشینان مریوان و سرو آباد از روز گذشته آغاز و کالا وارد شد. در استان کرمانشاه ۵۴۹ خانوار موفق به واردات ۵۰ تن کالا شده و از تخفیف یک و نیم میلیاردی استفاده کردند. آذربایجان غربی ۶۹۲۶ نفر از کارت مرزی در مرز تمرچین و پیله استفاده و  ۴میلیون دلار کالا وارد کشور کردند.

وی درباره آخرین وضعیت سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: آخرین وضعیت این سامانه برای رییس جمهوری ارسال شد.

براساس این گزارش میزان تکالیف انجام شده ۶۷ درصد، ناقص انجام شده ۲۰ درصد و انجام نشده ۵ درصد بود.

دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا درباره چگونگی اعمال مجازات برای واحدهای کسب و کار متخلف که پس از ساعت منع رفت و آمد، مغازه هایشان باز است، گفت: پلمپ و جریمه هر دو برای این دسته از افراد اعمال می شود و آمار زیاد است.

دین پرست در پاسخ به سوالی مبنی بر عقب افتادگی استان سیستان و بلوچستان و اقدامات انجام شده برای رفع محرومیت این استان، گفت: دو سال و نیم گذشته دو سند خوب محرومیت زدایی و توسعه منطقه با ۱۱۰ بند و بیش از ۴۹ درصد پیشرفت و با مسئولیت پیگیری ۱۸ دستگاه برای سیستان تنظیم شد.  
وی افزود: در منطقه بلوچستان هم سند محرومیت زدایی اضطراری با ۴۸۷ بند و مسئولیت پیگیری ۱۸ دستگاه به تصویب رسید و این اقدام سه جانبه وزارت کشور، دفتر رییس جمهوری و استانداران است.

وی ادامه داد: این دو سند، اسناد پیشران توسعه است تا فاصله این استان را با دیگر استانهای توسعه یافته کاهش دهد. این سند در جزایر استان هرمزگان و استان کردستان هم پیگیری می شود.

قائم مقام ستاد تسهیل و رفع موانع تولید درباره تعداد بانکهای تملک کننده واحدهای تولیدی و میزان اموال تملک شده، گفت: هنوز وزارتخانه یا دستگاهی نیست که بگوید چند واحد تحت تملک داریم. آنچه ما در سال ۹۶ شناسایی کردیم به ۲۲۲۶ واحد رسیدیم که وزیر هفت بار دستور ویژه داد.

وی با متناقض خواندن گزارشات وزارت صمت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، افزود: در سه جلسه سه آمار مختلف ۱۷۱۸ واحد تولیدی تحت تملک بانک ها، ۲۳۶۵ و ۱۸۵۰ دادند و گفتند که اکثر بانکها دولتی هستند.

دین پرست گفت: ۱۲ بانک دولتی بیشترین واحدهای تولیدی را تحت تملک دارند که رقم دقیق آن هنوز نامعین است. حتی مشخص نیست که چه تعداد واحدهای تحت تملک فعال و چه تعداد غیرفعال است و چه تعداد قبلا فعال بود که با تحت تملک درآمدن غیرفعال شد.

زمان انتشار مطلب 16 بهم 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است