logo

اخبار

وزارت صنعت کارت بازرگانی هیچ تولیدکننده‌ای را تعلیق نکرده است

وزارت صنعت کارت بازرگانی هیچ تولیدکننده‌ای را تعلیق نکرده است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: این وزارتخانه کارت بازرگانی هیچ تولیدکننده‌ای را حتی برای یک روز هم تعلیق نکرده است.

حمید زادبوم پنجشنبه شب در نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت با فعالان و تشکلهای اقتصادی خراسان رضوی در محل اتاق بازرگانی مشهد افزود: با این حال بانک مرکزی و گمرک، انجام امور با کارت بازرگانی در سیستم مربوطه را برای افرادی که کمتر از ۷۰ درصد از ایفای تعهدات ارزی خود را انجام بودند متوقف کرده اند. 

وی ادامه داد: با مصوبه آبان ماه وزارت صنعت، هر فردی که از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون تعهد ارزی دارد چهار ماه مهلت دارد که ایفای تعهد کند به این نحو که یا در قبال ارزی که دریافت کرده، واردات در برابر صادرات کالا انجام دهد یا ارز خود را به یک واردکننده بفروشد.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در حال حاضر مقرر شده است که بانک مرکزی و گمرک کار هیچ تولیدکننده یا صادرکننده ای را به دلیل عدم رفع تعهدات ارزی متوقف نکنند اما افرادی که رفع تعهد نکردند تا پایان فروردین ماه سال آینده فرصت دارند به تعهدات ارزی خود عمل کنند.

زادبوم افزود: از آبان ماه امسال و از زمانی که آقای رزم حسینی تصدی این وزارتخانه را بر عهده گرفت موضوع روند ایفای تعهدات ارزی کاملا تغییر کرد و طی پیگیریهای مستمر در مدت کمتر از ۲ ماه این موضوع در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مطرح شد.

وی ادامه داد: از ۶ آبان ماه امسال مسئولیت ایفای تعهدات ارزی به وزارت صنعت محول شده است و در مصوبه وزارت صنعت نحوه ایفای تعهدات ارزی برای صنایع فولادی و پتروشیمی و باقی تولیدکنندگان در قالب تحویل ارز به سامانه نیما یا صادرات در قبال واردات کالا به جای تحویل ارز به بانک مرکزی تشریح شده است.

او اضافه کرد: در مصوبه تکمیلی در خصوص ایفای تعهدات ارزی که وزیر صنعت به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تقدیم کرد امتیاز دیگری برای صادرکنندگان در نظر گرفته شد و بر این اساس تهاتر کالا برای بخش کوچکی از صنایع فولادی مورد قبول واقع شد اما صنایع پتروشیمی باید حتما ارز حاصل از صادرات خود را به سامانه نیما تحویل دهند.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران در مورد صادرات رب گوجه فرنگی و ممنوعیت آن گفت: از نیمه دوم امسال وزارت صنعت معدن و تجارت صادرات هیچ کالایی را ممنوع نکرده است و اگر هم ممنوعیتی در صادرات بوده مربوط به قبل می‌شود و ممنوعیت صادرات رب گوجه فرنگی نیز مربوط به قبل بوده که این وزارتخانه صادرات آن را برای یک ماه آزاد کرد تا بتوان بازار داخلی را کنترل کرد و بعد از آن یک ماه به یک ماه تمدید شد.

زادبوم با بیان اینکه استانهای آذربایجان غربی و خراسان رضوی بیشترین متقاضیان آزادسازی صادرات رب گوجه فرنگی هستند افزود: کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی معتقد به آزادسازی صادرات رب گوجه فرنگی برای حل مشکلات آن است و ستاد تنظیم بازار کشور به رغم داشتن مشکلات و دغدغه های بسیار، آزادسازی صادرات آن را یک ماه به یک ماه تمدید و برای ماه‌های بهمن و اسفند نیز تصویب کرده است.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران درباره ممنوعیت صادرات انواع شوینده‌ها گفت: اقلام شوینده‌ای که پایه الکلی دارند مشمول محدودیت هایی در صادرات هستید که مرجع تصمیم گیری در خصوص صادرات این اقلام ستاد ملی مقابله با کرونا است و بخشی از نشستهای کمیته اقتصادی این ستاد هم در وزارت صنعت برگزار می‌شود.

زادبوم افزود: اعضای ستاد مقابله با کرونا از آنجا که از وضعیت شیوع بیماری کووید ۱۹ در زمستان مطمئن نبودند در پاییز امسال تصمیمات محتاطانه‌ای در خصوص صادرات اقلام کرونایی اتخاذ کردند که ممنوعیت صادرات شوینده‌های پایه الکلی از آن جمله بود اما وزارت صنعت به دنبال آزادسازی این بخش است که تکلیف آن در هفته آینده مشخص می‌شود.

وی در خصوص اهمیت برند و برندسازی کالاهای تولیدی در کشور گفت: خیلی از افراد برندسازی را یک کار لوکس قلمداد می‌کنند در حالی که برای ماندگار شدن کالاهای تولید داخل در بازار کشورهای اطراف، برندسازی لازم است و براساس مصوبه هیات دولت نیز وزارت صنعت مسوول برندسازی کالاهای داخلی است و وزیر نیز این مهم را به سازمان توسعه تجارت ابلاغ کرده تا پیگیر مصوبه هیات دولت در این زمینه باشد.

زمان انتشار مطلب 18 بهم 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است