logo

اخبار

افتتاح بیش از ۵ هزار واحد صنعتی در ۹ماهه امسال

افتتاح بیش از ۵ هزار واحد صنعتی در ۹ماهه امسال

معاون امور صنایع وزارت صمت ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر با تاکید بر تحقق منویات رهبر معظم انقلاب بر تکیه به ظرفیت های داخلی از برگزاری ۱۴میز توسعه وتعمیق ساخت داخل به ارزش بیش از یک میلیارد و۲۰۰میلیون یورو خبر داد.

 مهدی صادقی نیارکی در چهاردهمین جشنواره تولیدکنندگان و مدیران جوان و دوازدهمین دوره معرفی چهره های ماندگار صنعت، معدن وتجارت ، با مرور منویات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی بیان کرد: رهبر انقلاب در طلیعه این بیانیه ویژگی های تمدن نوین اسلامی را تبیین فرمودند و به نوعی چارچوب های رویش و جهش آینده نظام اسلامی کشور را اعلام کرده اند.

وی افزود: ایشان در بخش اقتصاد نیز تمرکز بر دورن زایی و برون گرایی اقتصاد اشاره داشتن و بر مولد و دانش بنیان شدن، مردمی کردن اقتصاد، برون گرایی با تکیه بر ظرفیت های اقتصادی و تصدی نکردن دولت تاکید بسیاری داشتند و صراحتا اعلام کردند، مجموعه ای جوان ، دانا ومسلط بر دانسته های اقتصادی ماموریت دارند این نکات و موضوعات را به منحصه اجرا برسانند.

افتتاح بیش از ۵ هزار واحد صنعتی در ۹ ماهه امسال

معاون امور صنایع وزارت صمت تصریح کرد: با تلاش های فعالان اقتصادی و صنعتی در شرایطی که صنعت و اقتصاد کشور با شدیدترین محدودیت های بین المللی روبه رو بوده است، تعداد پروانه های صنعتی با رشد ۸.۳ درصدی همراه بوده و در ۹ماهه امسال بیش از ۵ هزار واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده است.

صادقی نیارکی تصریح کرد: در همین بازه زمانی میزان سرمایه گذاری نیز با رشد ۲۸۲ درصدی به حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گفته وی بهره برداری از ۵ هزار بنگاه بیش از ۹۷ هزار نفر اشتغالزایی صنعتی بهمراه داشته که بیش از ۲۸.۶ درصد رشد داشته است.

معاون امور صنایع وزارت صمت خاطر نشان کرد:یکی از شاخص های که تمایل به تولید را نشان می دهد، افزایش میزان جوازهای تاسیس می باشد. در ۹ ماهه سال جاری بیش از ۲۷هزار جواز تاسیس صادر شده که رشد ۴۰درصدی بدنبال داشته است.

رشد تولید در 19 رشته صنعتی

صادقی نیارکی در ادامه با اشاره زحمات صنعتگران کشورمان افزود: از ۲۷ رشته فعالیت صنعتی ۱۹ رشته فعالیت رشد داشتند و ما شاهد افزایش ۵۸ درصدی در تولید تلویزیون، ۳۰ درصدی در تولید یخچال و فریزر، ۳۰درصدی در تولید کمباین و همچنین ۱۸درصدی در حوزه خودرو بوده ایم.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: ما در وزارت صمت دوتا موضوع را برای صیانت از صنایع داخلی با حساسیت دنبال کرده ایم. یکی مدیریت واردات بود که با محدودیت ۲۵۰۰ردیف از حدود ۸ هزار ردیف تعرفه توانستیم ، واردات کالاهای داخلی مشابه ساخت داخل را مورد حمایت قرار دهیم و صرفه جویی ارزی را برای کشور رقم بزنیم به طوریکه ارزش واردات این ردیف تعرفه ها حدود ۴میلیارد دلار بوده است.

معاون امور صنایع وزارت صمت تصریح کرد:نگاه دیگر موضوع نهضت ساخت داخل بوده است ما برای کاهش وابستگی به واردات برنامه ریزی کردیم تا ۱۰میلیارد دلار از واردات را داخلی سازی نماییم.

علاوه براین به صورت رویدادهای ترویجی با برگزاری میزهای ساخت داخل ، صنعتگران کشورمان را به توسعه داخلی سازی ترغیب کردیم و تاکنون ۱۴میز توسعه و تعمیق ساخت داخل به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰میلیون یورو در بخش های مختلف صنعتی نظیر خودرو، پتروشیمی، پالایشگاه، مخابرات و فولاد برگزار کرده ایم.

صادقی نیارکی افزود: برای هر استان نیز برش مشخصی برای توسعه داخلی سازی در نظر گرفتیم و ۲۱۰ کالای اولویت دار شناسایی شد و متناسب با این الویت ها استان ها طرح های توسعه ساخت داخل را اجرایی کردند و تاکنون بیش از ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در صنایع مختلف اعم از پتروشیمی، ماشین سازی و اجزا وقطعات موردنیاز صنایع، داخلی سازی شده است.

معاون امور صنایع وزارت صمت در بخش دیگری گزارشی از روند واردات وصادرات کشورمان در طول ۴دهه اخیر ارایه کرد و به تحلیل روند نزولی واردات و افزایش صادرات غیرنفتی پرداخت و این روند را نشان از افزایش توان داخلی توصیف کرد.

صادقی نیارکی در پایان ریل گذاری برای توسعه صنایع داخلی دارای ارزش افزوده و فناوری های نوین را از دیگر دستاوردهای دولت اعلام کرد.

زمان انتشار مطلب 19 بهم 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است