logo

اخبار

نیاز کشور به خودکفایی در تولید ماشین آلات و قطعات صنعتی

نیاز کشور به خودکفایی در تولید ماشین آلات و قطعات صنعتی

 

 

نماینده ولی فقیه در استان یزد گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به ایجاد شهرک پوشاک در همه استان‌های کشور اقدام کند.

 

به گزارش "یونیکسل"، آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه کارخانجات باید در کنار تولید محصول به تولید ماشین آلات و قطعات مورد نیاز خود نیز بپردازند، گفت : اگر از ظرفیت نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تولید ماشین آلات و قطعات استفاده شود، نیاز صنایع کشور به ماشین آلات خارجی ظرف دو سه سال برطرف خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه جوانان ما نباید خود را دست کم بگیرند، افزود: به طور قطع استعداد‌های جوانان ما از چینی‌ها که کار‌های آلمانی‌ها را کپی برداری می‌کنند، کمتر نیست. جوانان ما هنوز به خودباوری نرسیده‌اند و این باور باید در جوانان و مهندسان کشور ما ایجاد شود تا بتوانیم شاهد تحول در صنعت باشیم.

آیت الله ناصری گفت : وقتی در سیستم آموزشی ما تفکر، تعقل و تدین جایگاهی ندارد و از ۱۰۰ سال پیش توسط غربی‌ها از سیستم آموزشی ما حذف شده، نتیجه آن نیرو‌هایی است که خلاقیت، نوآوری و خودباوری ندارند.

امام جمعه یزد سیستم آموزشی کنونی را واردات غرب توصیف کرد و افزود : این سیستم از ابتدا از دانش آموزان ما بخوان، حفظ کن و نمره بگیر را درخواست داشته و هرگز به دنبال بخوان، فکر کن و نوآوری داشته باش، نبوده است.

وی تاکید کرد: دانش آموز ما ۱۲ سال درس می‌خواند و ساعت‌ها وقت صرف کنکور می‌کند، اما دو ساعت فکر نمی‌کند و این تفکر را نه معلم و نه سیستم آموزشی از او نخواسته و نتیجه آن، وابستگی و نداشتن خلاقیت و نوآوری و از همه مهمتر خودباوری است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت ورود صنایع و معادن به مباحث اجتماعی گفت :  مساجد، امور فرهنگی، افراد بی بضاعت و ... باید از صنایع و معادن بهره‌مند باشند و بتوانند با حمایت مالی آن‌ها به تعالی فرهنگ و دین در جامعه کمک کنند.

وی از وزیر صمت خواست شرایطی فراهم کند تا صنایع و معادن ملزم به ادای دین خود به حوزه فرهنگ باشند و مسئولیت اجتماعی خود را در این زمینه ادا کنند.

آیت الله ناصری در زمینه خوراک دام گفت: اگر هر استانی به اندازه نیاز خود اقدام به تولید خوراک دام کند، مشکلات کشور رفع می‌شود و لازم است وزارتخانه‌های مرتبط، استان‌ها را ملزم به اجرای این مهم کنند.

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه کشور ما نیاز به صنعتی زودبازده، پرفروش و با اشتغالزایی زیاد دارد،  افزود : پوشاک از صنایعی است که نیاز به سرمایه گذاری کلان ندارد ضمن اینکه آب بر نیست و آلایندگی نیز ندارد.

وی با بیان اینکه اگر هر ایرانی در سال فقط چهار تکه لباس نیاز داشته باشد، سالانه باید ۳۲۰ میلیون قطعه لباس در کشور تولید شود، افزود: این میزان تولید، برای ۱۰ میلیون نفر اشتغالزایی می‌کند ضمن اینکه صنایعی همچون ریسندگی، پارچه بافی و حتی کشت پنبه را نیز رونق می‌دهد.

آیت الله ناصری گفت : اگر برای هر استان یک شهرک بزرگ پوشاک ایجاد شود و با ارائه آموزش‌های لازم، پوشاک با کیفیت تولید شود، علاوه بر بی نیاز شدن کشور از واردات پوشاک، برای ۱۰ میلیون نفر از جمله بانوان و فارغ التحصیلان بیکار اشتغالزایی می‌شود.

زمان انتشار مطلب 04 اسف 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است