logo

اخبار

لباس کار مناسب چه ویژگیهایی دارد؟

لباس کار مناسب چه ویژگیهایی دارد؟

برای هر محل کاری لباس مخصوصی تحت عنوان فرم آن کار تعیین شده است اما نکته اینجاست ضرورت استفاده از این لباس ها چیست و چرا به استفاده کردن از آنها به جای لباس های شخصی اصرار می شود.

به گزارش "یونیکسل" 

امروزه در بسیاری از محیط‌های کاری استفاده کردن از لباس کار به جای لباس شخصی بسیار مرسوم شده است و این مسئله در افزایش امنیت فردی کارکنان مشاغلی مانند مشاغل کارگاهی، مشاغل صنعتی، ساختمان سازی و از این دست مشاغل بسیار تاثیر مثبتی داشته است.

البته مشاغلی هم هستند که از ابتدای کار یکی از رکن‌های اصلی آن‌ها لباس کار بوده است و در کنار آن حتی کفش کار و دستکش کار مخصوص به شغل خود هم دارند مانند آتش نشان‌ها، جوشکاری‌ها حتی مشاغل آزمایشگاهی هم برای کارکنان خود اقدام به خرید عمده دستکش کار می‌کنند.

این مسئله یکی نکات مثبت در پیشرفت فرهنگ استفاده از این نوع لباس‌های ایمنی می‌باشد. به دلیل اینکه در گذشته مردم ترجیح می‌دادند تا بجای استفاده از لباس‌های مخصوص به شغل خود، با لباس‌های شخصی به محل کارشان بروند و در هزینه خرید لباس باکیفیت صرفه جویی کنند.

این فرهنگ غلط باعث به وجود آمدن مشکلات جبران ناپذیری برای سلامت جسمانی فرد در هنگام کار می‌شد. برای مثال از خطراتی که ممکن بود در هنگام کار برای آن‌ها پیش بیابد محافظت نمی‌شد. با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی ضرورت استفاده از این لوازم ایمنی در هنگام کار برای افزایش امنیت فردی بپردازیم.

ضرورت استفاده از لباس کار

برای هر محل کاری لباس مخصوصی تحت عنوان فرم آن کار تعیین شده است که طیف وسیعی از لباس‌ها را در بر می‌گیرد. شاید برای شغلی کت و شلوار به عنوان فرم وی تعریف شده باشد. یا لباس یکسره که برای مشاغل کارگاهی استفاده می‌شود.

اما نکته مهم اینجاست که ضرورت استفاده از این لباس‌ها در چه مواردی است و چرا به استفاده کردن از آن‌ها به جای لباس‌ها شخصیتان اصرار داریم. برای مثال شما با استفاده کردن از لباس‌هایی که مخصوص به شغل و حرفه شما است می‌توانید در هنگام کار آزادی عملکرد بالایی داشته باشید.

همانطور که می‌دانید در محیط‌هایی مانند کارگاه‌ها و کارخانه‌ها خطرات زیادی وجود دارد که اگر شما از لباس و کفش مناسب استفاده نکنید ممکن است باعث صدمات جبران ناپذیری بشود. برای مثال فردی که در کارگاه‌های چوب بری مشغول به کار هستند ملزم پوشیدن لباس‌هایی هستند که جنس پارچه آن مقاوم در برابر خرده چوب‌ها باشد و به بدن آن‌ها صدمه‌ای وارد نشود.

یا معمولاً کارفرمایان کارگاه‌های جوشکاری اقدام به خرید عمده دستکش کار برای کارکنان خود می‌کنند. این دستکش‌ها از جنس‌های مخصوص هستند که مقوم در برابر حرارت و جرقه‌های آتش هستند تا به دست فردی که با آن‌ها مشغول به کار هستند صدمه‌ای وارد نکنند.

یا افرادی که در آزمایشگاه‌ها مشغول به کار هستند و بطور مکرر از دستکش‌های یکبار مصرف استفاده می‌کنند. خرید عمده دستکش کار برای آن‌ها به صرفه تر است.

فاکتورهای مهم در انتخاب لباس کار

برای انتخاب یک لباس کار باکیفیت فاکتورهای زیادی دخیل است که باید به آن‌ها توجه شود برای مثال مهم‌ترین فاکتوری که در هنگام انتخاب لباس باید به آن توجه کنید نوع استفاده و کاربری آن لباس است. مثلاً لباس‌های فرم ادارات مناسب برای پوشیدن در کارگاه‌ها یا مشاغل صنعتی نمی‌باشد.

همچنین باید به جنس لباس دقت زیادی شود. به دلیل اینکه فرد مدت زمان طولانی در محل کار خود لباس مخصوص به کارش را بر تن دارد به همین دلیل باید جنس پارچه لباس به گونه‌ای باشد که به مرور زمان و با شست و شو دچار پوسیدگی یا پارگی نشود.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد شرایط آب و هوایی می‌باشد. یا برای افرادی که در تاریکی شب در حال کار در جاده‌ها هستند باید از لباس‌هایی استفاده شود که در پارچه آن‌ها از شبرنگ استفاده شود تا رانندگان بتوانند این افراد را تشخیص دهند.

خصوصیات لباس کار ایمن

لباس‌هایی که از آن‌ها به عنوان یک وسیله ایمنی برای حفاظت از ایمنی فرد در هنگام کار استفاده می‌شود دارای خصوصیاتی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

* یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید یک لباس داشته باشد راحتی به هنگام کار است. لباس نباید زیادی گشاد یا تنگ باشد تا برای فرد در هنگام کار باعث ایجاد مشکل نشود

* افرادی که با ماشین آلات صنعتی مشغول به کار هستند باید لباس‌هایی داشته باشند که یکسره باشد

* افرادی که در آزمایشگاه‌ها یا در مجاورت مواد شیمیایی مشغول به کار هستند. باید لباس‌هایی به تن کنند که در برابر این مواد شیمیایی عایق باشد

* آتش نشانان یا افرادی مانند جوشکارها و به طور کلی افرادی که با آتش سروکار دارند. باید لباس‌های ضد حریق به تن کنند همچنین علاوه بر لباس باید کلاه، دستکش و کفش کار ایمنی نیز استفاده کنند.

کفش کار هم به اندازه لباس مهم است

همه ما می‌دانیم که از پا به عنوان قلب دوم یاد می‌شود. کفش کار بسیار مهم است چه برای مشاغلی که احتمال سقوط چیزی روی پا و صدمه زدن به پا وجود داشته باشد. چه برای افرادی که مدت طولانی سرپا مشغول به کار هستند.

در هر دو حالت باید از کفشی استفاده کرد که کمترین میزان فشار را در هنگام ایستادن و کار به پا و کمر بیاورد. همچنین تمام عصب‌های بدن انسان در پای وی وجود دارد به همین دلیل مدل قرار گرفتن پا در کفش ارتباط مستقیمی با طرز فرم گرفتن اسکلت بدن دارد. در ادامه چند مورد از ویژگی‌های کفش کار مناسب را برای شما بازگو می‌کنیم.

ایمنی و طول عمر

یک ویژگی مهم و کلیدی که توسط استاندارد بین المللی تایید شده است این نکته است که یک انگشت پا در کفش باید قادر به تحمل فولادی با وزن ۲۰ کیلوگرمی به صورت عمودی از یک متر باشد. و بتواند ۲۰۰ ژول انرژی جنبشی را جذب کند. دوام کفش هم باید بالا باشد و دیر فرسوده شود.

دستکش کار

یکی دیگر از لوازمی که استفاده از آن به اندازه دو مورد قبلی که به آن‌ها اشاره کرده ایم واجب است. معمولاً کارفرمایان اقدام به خرید عمده دستکش کار برای کارکنان خود می‌کنند. دستکش کار هم مانند لباس‌هایی که برای کار استفاده می‌شود باید جنس و کیفیت خوبی داشته باشند.

همچنین با توجه به کاربری آن در مشاغل مختلف باید اقدام به انتخاب دستکش مناسب برای شغل خود کرد. برای مثال دستکش‌هایی که در آزمایشگاه‌ها یا هنگام کار با مواد شیمیایی استفاده می‌شود بسیار متفاوت است از دستکش‌هایی که در کارگاه‌ها استفاده می‌شود.

زمان انتشار مطلب 04 اسف 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است