logo

اخبار

دو مشکل اساسی صنعت پخش در ایران

دو مشکل اساسی صنعت پخش در ایران

به گزارش پایگاه خبری "یونیکسل" ، در تازه ترین نشست کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران توانمندی‌های صنعت پخش و چالش‌های پیش‌روی این صنعت، ویژگی‌های نظام توزیع و معضلات آن مورد بررسی قرار گرفت.

مصطفی خدایی، رئیس انجمن شرکت‌های صنعت پخش ایران در این نشست ابتدا نگاهی به چگونگی شکل‌گیری و روند توسعه صنعت پخش‌ در طول تاریخ داشت و ضمن ارائه تعریفی از این صنعت که در واقع واسط بین تامین‌کنندگان و خرده‌فروشان است، چرخه عملیات آن را تشریح کرد.

این فعال اقتصادی در ادامه به نقش فناوری‌های روز بر توسعه صنعت پخش اشاره کرد و گفت: با توجه به گستردگی مراکز توزیع و تعداد زیاد مشتریان بدیهی است این صنعت بدون استفاده از آخرین و بهترین تکنولوژی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری توان توسعه و پایداری را نخواهد داشت. در این حوزه، سیستم یکپارچه مالی، اداری، توزیع و فروش در سطح تمام شرکت‌های عضو نیاز است. از طرفی سهولت و سرعت دسترسی به اطلاعات فروش، توزیع و انبارش را مدنظر داریم. مکانیزه کردن کلیه فرآیندهای صنعت و استقرار سیستم ERP و SAP و کنترل مستمر و مکانیزه انبارش؛ حمل بین شهری و رهگیری محصولات توزیع شده از طریق سیستم‌هایی مانند GPS از دیگر موضوعاتی هستند که توجه به فناوری‌های جدید را برای این صنعت مهم کرده است.

او در ادامه با تشریح اهداف و برنامه‌های تعریف شده برای این انجمن به نیازهای صنعت پخش با هدف ارتقای سطح کیفی و کمی خدمات پرداخت. به باور خدایی تدوین قانون نظام توزیع کشور بر اساس ماده ۱۰۱ برنامه پنجم توسعه، اعطای تسهیلات بانکی با نرخ‌های موجه‌تر برای سرمایه‌گذاری در صنعت، بهبود شرایط کسب‌وکار به ویژه بهبود حاشیه سود صنعت، ایجاد رشته‌های دانشگاهی مرتبط و موضوعاتی از این دست، مهم‌ترین مسائلی هستند که باید پیگیری و اجرایی شوند.

از نگاه رئیس انجمن شرکت‌های صنعت پخش ایران وجود تفکر سنتی، تغییرات زیاد مدیریتی، نداشتن استراتژی درست، کاهش قدرت خرید مردم، عدم تعهد مشتریان در پرداخت‌های به موقع و افزایش چک‌های برگشتی از چالش‌های اصلی این صنعت هستند.

در بخش دیگری از این نشست فعالان صنعت پخش به بیان برخی معضلات دیگر موجود در این صنعت پرداختند. بر اساس اظهارات آنها، نبود متولی مشخص و تفسیرهای متنوع درباره این صنعت از سوی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف از جمله شهرداری، معاونت‌های وزارت بهداشت و وزارت صنعت، معدن و تجارت و... صنعت پخش را اذیت کرده و از طرفی قوانین موازی نیز آسیب‌های جدی به این صنعت وارد می‌کند. نوع برخورد سازمان تامین اجتماعی و امور مالیاتی با صنعت پخش، مساله دیگری بود که مورد توجه اعضا قرار گرفت. از طرفی زنجیره ارزش در صنعت پخش به‌طور کامل دیده نشده و فعالیت واسطه‌ها و واحدهای زیرپله‌ای، کیفیت فعالیت واحدهای دارای هویت و شناخته شده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کاوه زرگران، رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران در جمع‌بندی مباحث مطرح شده با بیان این مطلب که اهمیت صنعت پخش شناخته شده است و شرکت‌های بزرگ سعی دارند، واحدهای پخش خود را ایجاد کنند یا از شرکت‌های بزرگ فعال بهره ببرند، گفت: کمیسیون بازرگانی داخلی آمادگی دارد برای اجرایی شدن خواسته این صنعت مبنی بر ارائه نظرات خود درباره قانونی که در دست بررسی است، پیگیری‌های لازم را انجام دهد. همچنین موضوعات مالیاتی مطرح شده نیز از سوی نماینده اتاق ایران در جلسات مربوط به سازمان امور مالیاتی، مطرح و پیگیری خواهد شد.

زمان انتشار مطلب 05 اسف 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است