logo

اخبار

طرح ممنوعیت پلمب واحدهای تولیدی تدوین می‌شود

طرح ممنوعیت پلمب واحدهای تولیدی تدوین می‌شود

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طرح ممنوعیت پلمپ و تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی در کمیسیون صنایع مجلس در دست تدوین و تهیه است.

به گزارش خبرگزاری "یونیکسل"، عزت‌الله اکبری در آخرین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان که شامگاه شنبه در سالن اجتماعات شهید امامی استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: طرح ممنوعیت پلمب واحدهای تولیدی و صنعتی در کمیسیون صنایع مجلس در دست تدوین است تا این واحدها تحت هیچ شرایطی تعطیل نشوند.

وی با تاکید بر لزوم تعویض ریل مجازات فعالان اقتصادی افزود: باید مجازات‌های جایگزین شامل حال فعالان صنعتی شود و کار به این شکل باشد که مثلاً دستگاه قضا تولیدکننده را به جای محبوس کردن، اجبار به افزایش ، ظرفیت کارخانه، درصد اشتغال‌زایی و یا اجرای طرح توسعه کند.

اکبری با بیان اینکه فلش زندانی کردن فعالان اقتصادی به سمت منافع ملی نیست و ضد آن است، ادامه داد: اینکه تحت عناوینی مانند با عنوان مالیات، مطالبات بانک، بیمه، چک و سفته تولید کننده و صنعتگر را به زندان بیندازند، آن هم بی‌توجه به این همه کارگر، امکانات کارخانه و تولید هیچ‌گونه منطق و توجیه عقلانی ندارد.

وی یادآور شد: در همین ارتباط چندی قبل کمیسیون صنایع مجلس جلسه مشترکی با آیت‌الله رئیسی داشت و ایشان هم از این رهیافت مجلس  استقبال کردند و بخشنامه‌ای که ریاست قوه قضائیه 2 روز بعد از ملاقات با اعضای کمیسیون صادر کردند، خیلی به نفع تولید شده و بازتابش را امروز در سفرهای استانی رئیس دستگاه قضا می‌بینیم.

فعالان اقتصادی راهکار بدهند

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز موج جهش تولید را در کشور می‌بینیم، گفت: ایجاد این موج به برکت همین تحریم وحشیانه‌ای است که آمریکا و اروپا علیه ما اعمال کردند و هر جا که می‌رویم، تولیدکنندگان به ما می‌گویند که روم اگر تحریم برداشته شود و واردات آزاد شود، دوباره ما سقوط می‌کنیم.

اکبری اضافه کرد: البته تحریم سختی بسیار جدی دارد؛ اما امروز تولیدکنندگان راهش را پیدا کردند و دارند خیلی خوب عمل می‌کنند.وی با اشاره به طرح معضلات از سوی فعالان اقتصادی و تولیدی ادامه داد: آنچه که برای مجلس و دولت راهگشا و مفید است، پیشنهادهایی است که فعالان اقتصادی و تولیدی می‌دهند؛ نه اینکه فعالان اقتصادی حرف بزنند و ما برویم راه حل را خودمان پیدا کنیم. آنچه که ارزشمند است، راه حل‌هایی است که فعالان صنعتی می‌دهند و قابل پیاده کردن در عرصه و میدان فعالیت صنعتی و اقتصادی است.

بخش خصوصی آمادگی پذیرش مسئولیت‌های مهم را داشته باشد

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با یادآوری اینکه ما هم تیزترین انتقادات را از دولت و وزرا داریم، گفت: اما از طرفی هم در بخش خصوصی باید سازوکار جدی وجود داشته باشد تا این بخش آمادگی پذیرش مسئولیت‌های مهم را داشته باشد.

اکبری با انتقاد از خواسته رئیس اتاق بازرگانی قزوین مبنی بر لزوم واردات کانتینرهای یخچال‌دار دسته دوم افزود: طبق قوانین وزارت صمت واردات مواد اولیه و ماشین آلات پایه حق مسلم تولیدکنندگان است؛ ولی اینکه از دولت بخواهیم که اجازه واردات ماشین دست دوم را بدهد، منطقی نیست و این موضوعی است که در مجلس روی آن حساس هستیم.

وی ادامه داد: امروز در عرصه تولید خودروهای سنگین دیزلی فعالیت‌های خوبی شروع شده و اتاق بازرگانی قزوین می‌تواند با این شرکت‌ها قرارداد طویل‌الموت ببندد تا این شرکت‌ها بروند و زیرساخت‌های مملکت خودمان را درست کنند و در منطقه صادرات هم داشته باشند تا مملکت از این وضع بیرون بیاید.

ضرورت تسریع فرآیند آزادسازی مایحتاج تولید از گمرک

یکی از فعالان اقتصادی و صنعتی استان قزوین هم در این جلسه با تاکید بر ضرورت تسریع فرآیند آزادسازی و ترخیص مایحتاج تولید از گمرکات گفت: خوابیدن سرمایه تولیدکننده در قالب کالا در گمرک ضررهای اقتصادی زیادی را متوجه تولیدکنندگان کرده و باید وزارت صمت از اهرم اجرایی خود برای برداشتن این مانع استفاده کند.

علی مجیدی اضافه کرد: بانک مرکزی باید رویکرد تعاملی را با فعالان اقتصادی در پیش بگیرد و اینکه با سوء ظن و بدبینی با فعالان این عرصه برخورد کنیم، قطعاً به نفع اقتصاد و صنعت ما نخواهد بود.

زمان انتشار مطلب 10 اسف 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است