logo

اخبار

تحقق جهش تولید در حوزۀ صنایع پیشرفته

تحقق جهش تولید در حوزۀ صنایع پیشرفته

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از صنایع پیشرفته از تحقق عملی جهش تولید در حوزه صنایع پیشرفته کشور خبر داد.

رضا نقی‌پور اصل در نشست خبری که با حضور جمعی از خبرنگاران برگزار شد، با اشاره به عملکرد ۹ ماهۀ صندوق در امسال گفت: در ۹ ماه نخست امسال با توجه به شرایط کشور متاثر از بیماری کووید 19 که همۀ فعالیت‌های اقتصادی را در کشور تحت تاثیر قرار داد، خوشبختانه عملکرد درخشانی داشتیم که این نویدبخش گام‌های موثر و خوب برای سال ۱۴۰۰ است و ما را به سمت چشم‌اندازی درخشان برای آینده سوق می‌دهد، انعکاس این عملکرد در قالب گزارش‌های مختلف که زحمت آن بر عهدۀ رسانه‌ها است موجب افزایش انگیزه برای مجموعۀ ما و همچنین موجب دلگرمی صاحبان صنایع خواهد بود.

وی افزود: طبق بررسی‌های انجام شده، 70 هزار میلیارد تومان نیاز صنایع پیشرفتۀ کشور است و بخشی از آن را باید صندوق صنایع پیشرفته تامین نماید و حداقل سرمایۀ مجموعه می‌بایست 10 درصدِ نیاز صنایع پیشرفتۀ کشور باشد.

وی اعلام کرد: در ۹ ماه گذشته عملکرد ما و رکوردهایی که برجا گذاشتیم به مراتب بهتر و بیشتر از کل سال گذشته بوده است و با توجه به ۳ ماه باقی مانده از سال این عملکرد درخشان‌تر نیز خواهد شد و امیدواریم با تلاش مضاعف همکاران خود بتوانیم در این مدت باقی مانده شرکت‌های زیادی را تحت پوشش قرار دهیم.

رکوردشکنی در حوزۀ تسهیلات و ضمانت‌نامه‌ها

رئیس هیات مدیرۀ صندوق حمایت از صنایع پیشرفته میزان طرح‌های مصوب برای اخذ تسهیلات در ۹ ماه امسال را ۱۰۵۰ میلیارد اعلام کرد و خاطرنشان کرد: این میزان تسهیلات در اختیار قریب به ۵۷ شرکت قرار گرفته که به‌طور میانگین هر شرکت ۲۰ میلیارد ریال از این صندوق تسهیلات دریافت کرده‌اند که این در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم در این زمینه شاهد رشد ۳۰ تا ۳۵ درصدی باشیم.

وی افزود: با این میزان تسهیلات ۱۲ استان را پوشش دادیم که استان‌های تهران، فارس، اصفهان، آذربایجان شرقی و البرز بیشترین میزان تسهیلات را دریافت کرده‌اند که عمدۀ این تسهیلات توسط شرکت‌های فعال در حوزۀ فناوری اطلاعات، الکترونیک و فناوری‌های نانو بوده است.

مدیرعامل صحا، میزان مصوبات در حوزۀ ضمانت‌نامه‌ها را نیز ۱۰۱۰ میلیارد ریال اعلام کرد و خاطر نشان کرد: از این میزان مصوبه ۶۳۰ میلیارد ریال در اختیار متقاضیان قرار گرفته و مابقی نیز در حال طی مراحل اداری است.

وی در ادامه گفت: با این میزان خدمات ارائه شده به شرکت‌های فعال در حوزۀ صنایع پیشرفته و اثربخشی آن در این حوزه از صنایع می‌توان گفت که جهش تولید در این مجموعه جهت حمایت از صنایع پیشرفته اتفاق افتاده است. 

وصول مطالبات و افزایش درآمد صندوق

نقی‌پور اصل، درخصوص افزایش درآمدهای صندوق صحا اظهار داشت: در ۹ ماه نخست سال جاری بیشترین گردش پول را در صندوق داشتیم و توانستیم مبالغ قابل توجهی از مطالبات را که مربوط به سنوات گذشته بود وصول کنیم تا بتوانیم خدمات بیشتری به متقاضیان ارائه دهیم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با بررسی راهکارهای قانونی و اجرای آن این مشکل را حل کردیم و با توجه به اقدامات صورت گرفته برای سال آینده پیش‌بینی می‌کنیم که افزایش درآمد ۱۰۰ درصدی داشته باشیم.

نقی‌پور اصل افزود: سال آینده روند ما ضمانت‌نامه محور خواهد بود تا با ورود به مگاپروژه‌ها درآمدهای خود را در این حوزه افزایش دهیم چون با توجه به این‌که صندوق صحا یک سازمان درآمد هزینه‌ای است ناچاریم با توجه به این که سرمایۀ ثابتی داریم، جهت جلوگیری از زیان‌ده شدن مجموعه، به فکر منابع درآمدی جدید باشیم. در ضمن اقدامات خوبی نیز در زمینۀ کاهش هزینه‌ها داشتیم که چیزی در حدود ۴۰ درصد هزینه‌ها کاهش یافت.

 ایجاد خط اعتباری با مجموعه‌های جدید

رئیس هیات مدیرۀ صحا در ادامه دربارۀ ایجاد خط اعتباری نیز گفت: متقاضیان خوبی از صندوق‌های پژوهش فناوری در این خصوص داریم که بعد از انجام بررسی‌های لازم با صندوق نوآوری و شکوفایی، قرار است خط اعتباری با مجموعه‌های جدید مثل صندوق توسعه ملی ایجاد شود.

زمان انتشار مطلب 15 دی 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است