logo

اخبار

اتمام پروژه انتقال آب خلیج فارس به یزد

اتمام پروژه انتقال آب خلیج فارس به یزد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد گفت: اَبر پروژه انتقال آب خلیج فارس به این استان آماده بهره برداری است و فردا( یکشنبه ) ۲۴ اسفندماه جاری با حضور رییس جمهوری به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح می شود.

به گزارش یونیکسل، محسن صادقیان روزشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: انتقال آب از خلیج فارس برای استان، تصمیم بزرگ و به اذعان برخی نشدنی بود که عملیات اجرایی آن به طور جدی از سه سال پیش در دولت تدبیر و امید آغاز شد و با بهره برداری از آن وعده داده شد در موعد مقرر محقق شد.

وی  ادامه داد: به دنبال تداوم ۲۵ سال پدیده خشکسالی و  فقر منابع آب زیرزمینی، تامین آب از خارج از استان، تنها راهکار برای تامین آب شرب و غیرشرب به یزد است.
وی تصریح کرد: سالهاست مسوولان استان درصدد تامین آب شرب مورد نیاز مردم از حوزه‌های داخل و تامین آب مورد نیاز صنعت از حوزه خلیج فارس و دریای عمان است و با رسیدن آب  از خلیج فارس به استان نه تنها صنایع، بلکه همه مردم به نوعی از آن بهره مند می شوند.
‌صادقیان  گفت: پروژه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان از گذشته مورد توجه مسوولان استان قرار گرفت و پیگیری های زیادی برای عملیاتی شدن آن انجام شد.
وی اظهار کرد: ورود بخش صنعت به طرح انتقال آب باعث عملیاتی شدن و تسریع در اجرای آن شد، به گونه ای که پروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی و یزد از ابر پروژه هایی است که با بالاترین سرعت و کوتاه‌ترین زمان اجرا شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد  ‌ادامه داد: بهره برداری از این پروژه نوید بخش ایمان به برداشتن گام های بزرگ در سایه مشارکت صنایع بزرگ کشور در کنار هم، اعتماد به توانمندی مهندسان و تولید کنندگان کشور و ایجاد باور «خواستن و توانستن » است.
صادقیان با بیان اینکه قطعه سه خط انتقال آب از خلیج فارس مربوط به شرکت صنعتی و معدنی چادرملو اردکان است ، افزود: با توجه به نیاز آبی استان در چند سال گذشته، با مطالعه و بررسی از سوی مشاوران و با استفاده از دانش نخبگان و مسوولان سابق کشور در حوزه آب، مشخص شد، تنها منبع پایدار تامین آب شرب در داخل کشور رودخانه و سد « خرسان » است و به مدت ۲ سال طراحی و تامین منابع مالی آن پیگیری شد تا نتیجه مطلوب حاصل شود . 
معاون عمرانی استانداری یزد با اشاره به استقبال سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در استان با بالاترین ضریب امنیت سرمایه گذاری در کشور، گفت: با توجه به این مهم برای تامین آب غیرشرب به ویژه در بخش صنایع، انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان در دستور کار استان قرار دارد و ‌این طرح  با رفع نیاز آبی باعث رشد و توسعه متوازن صنعت می شود و آرزوها را به واقعیت تبدیل کرد.
صادقیان خاطرنشان کرد: امروز جدای از نحوه اجرای پروژه از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت یا وزارت نیرو و دیگر موضوع های کلان مرتبط با آن، تحقق هدف انتقال آب به فلات مرکزی ما را به مرحله ایمان به توان اجرای چنین « اَبر»  پروژه هایی برای استان می رساند که یزد را بیش از پیش در مسیر عمران و آبادانی قرار می دهد.
معاون عمرانی استانداری یزد خاطرنشان کرد: ‌پروژه انتقال آب از خلیج فارس تا یزد ۸۲۵ کیلومتر است که قطعه اول آن ۳۰۵ کیلومتر تا « گل گهر« سیرجان در استان کرمان افتتاح شد، قطعه دوم به طول ۱۵۰ کیلومتر از گل گهر تا مس سرچشمه کرمان و قطعه سوم از مس سرچشمه تا اردکان به‌طول ۳۷۰ کیلومتر است که فردا افتتاح می شود.

بر اساس آمارهای موجود میزان مصرف آب بخش کشاورزی ۷۰۰ میلیون مترمکعب، شرب و بهداشت  شهری و روستایی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و بخش صنعت هم  ۶۵ میلیون مترمکعب گزارش شد  و میزان کسری منابع آب های زیرزمینی هم حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب تخمین زده می شود. 

زمان انتشار مطلب 23 اسف 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است