logo

اخبار

قزوین قطب جدید صنعت خودروسازی کشور

قزوین قطب جدید صنعت خودروسازی کشور

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: قزوین ظرفیت لازم را برای تبدیل شدن به قطب صنعت خودروسازی کشور، به خصوص در حوزه تولید و ساخت قطعات خودرو را دارد.

به گزارش یونیکسل، عزیز الله افضلی گفت: قزوین از دهه های گذشته همواره به عنوان یک قطب صنعتی در کشور شناخته شده و به همین منظور دارای کارگر صنعتی مهارت دار بوده و این موضوع ظرفیت بالقوه ای به شمار می رود تا ما بتوانیم خوشه‌های صنعتی را در رسته های گوناگون ایجاد کنیم.

وی با اشاره به فعالیت ۱۸۰ واحد قطعه‌ساز خودرو در این استان، اضافه کرد: این مساله فرصت بسیار مناسبی را پیش روی ما قرار داده تا جایی که در دهه گذشته نیز ایران خودرو موضوع ایجاد شهرک صنعتی خرمدشت را با توجه به شرایط موجود در استان را به عنوان شهرک صنعتی ویژه خودروسازی معرفی کرده بود.

افضلی اضافه کرد: متاسفانه به دلایلی این مساله منجر به نتیجه مطلوب نشد اما بر اساس سند توسعه ، با محوریت توسعه محوری را در استان شکل دادیم تا با وجود ظرفیت‌های مناسب استان بتوانیم خوشه صنعتی خودروسازی را به قزوین بیاوریم اگرچه هم اکنون نیز به صورت پراکنده شاهد این موضوع هستیم اما نیازمند ساماندهی خاص در این بخش می باشیم .

وی با بیان اینکه خودروسازان زیادی برای حضور و فعالیت در استان قزوین اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: برای انجام این منظور ما نیازمند احداث یک شهرک صنعتی ویژه و خاص برای خودروسازان هستیم و برای انجام این منظور نیز مطالعاتی به انجام رسیده و حتی کارهای مشترکی را نیز با انجمن خودروسازان کشور آغاز کرده ایم و سعی داریم تا این استان را پایلوت قطعه‌سازی کشور معرفی کنیم تا خودروسازان نیز بتوانند تمام نیازهای خود را در این منطقه از کشور شناسایی و در نهایت به بهره‌برداری برسانند.

به گفته این مسوول حوزه صنعتی، با انجام این کار و با توجه به نزدیکی قزوین به بازار پایتخت امیدواریم سال آینده شاهد شکوفایی در این حوزه باشیم.

افضلی خاطرنشان کرد: با توجه به معافیت ۱۳ ساله مالیاتی شهرک صنعتی خرمدشت هدف‌گذاری برای استقرار قطعه سازان در این شهرک در نظر گرفته شده ضمن آنکه امکان توسعه آن نیز در آینده وجود خواهد شد.

وی با اشاره به مشکلات برخی از قطعه سازان خودرو استان قزوین، افزود: برخی از قطعه‌سازان طی سال های گذشته به خاطر اعمال محدودیت ها و همچنین مطالباتشان از خودروسازان این حرفه را ترک کردند اما دولت خوشبختانه در این زمینه اقداماتی را در جهت تامین اعتبارات مالی انجام داده و روش های مختلف از جمله استفاده از بازار سرمایه را در سال ۱۴۰۰ برای تامین منابع مالی این حوزه برنامه‌ریزی کرده است.

مدیرکل صمت استان قزوین تاکید کرد: این اداره کل در صدد شناسایی قطعه سازان خودرویی است که در این زمینه طی سال های گذشته با مشکل روبرو شده اند.

افضلی ادامه داد: با توجه به اینکه بازار کشور در حوزه صنعت به فرمایش مقام معظم رهبری شاهد جهش تولید بوده این مساله تا جایی پیش رفته که امسال استان قزوین ۶۰ درصد افزایش سرمایه گذاری را در حوزه صنعت تجربه کرد.

وی یادآور شد: بر همین اساس، ما در سال آینده پیگیر مطالبات قطعه‌سازان خودرو استان به صورت جدی خواهیم بود تا به خواسته‌ خود برسند و اگر موارد و یا موانعی هم داشته باشند با اولویت در کارگروه ستاد رفع موانع تولید استان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

زمان انتشار مطلب 27 اسف 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است