logo

اخبار

افتتاح خط تولید واکسن‌های تب برفکی و آنفلوانزای فوق حاد طیور

افتتاح خط تولید واکسن‌های تب برفکی و آنفلوانزای فوق حاد طیور

صبح امروز، ۱۸ دی ماه ۹۹ آیین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی ریاست جمهوری به صورت ویدئو کنفرانسی، با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور و بدون حضور کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی به دلیل حضور در سفر استانی، برگزار شد.

در این آیین، خط تولید طرح‌های واکسن تب برفکی و  آنفلوآنزای فوق حاد طیور، توسط رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

پرویز هوشمند، دامپزشک و مدیر کارخانه شرکت دانش بنیان پَسوک که در زمینه تولید واکسن‌ها و مواد بیولوژیک مورد مصرف در دامپزشکی فعال است، در این باره گفت: ما موفق شدیم دو واکسن را تولید کنیم؛ یکی از آن‌ها واکسن تب برفکی است. این بیماری به شدت مسری، ویروسی و خطرناک است که در همه جای دنیا توجه خاصی به آن می‌کنند.

او افزود: اگر کشوری که دامداری دارد، در این زمینه عقب بیفتد، خسارات فراوانی را می‌بیند. این واکسن بر پایه روغن تولید می‌شود که خودمان در داخل این روغن را فرموله کردیم.

هوشمند در ادامه گفت: شرکتی که این روغن را به صورت انحصاری تولید می‌کرد، بعد از شروع تحریم‌ها با ما ناسازگاری کرد به همین دلیل تحقیقات را برای تولید داخلی آن شروع کردیم.

او بیان کرد: سازمان دامپزشکی این واکسن و روغن را آزمایش کرده که نتایج این آزمایش‌ها، رضایت بخش بوده؛ به همین دلیل، مجوز ساخت این واکسن و روغن را صادر کردند.این دامپزشک اظهار کرد: واکسن آنفلوآنزای فوق حاد طیور نیز یک واکسن استراتژیک است که موفق شدیم ویروس را جداسازی و از آن واکسن تهیه کنیم. همچنین این واکسن را نیز در اختیار دامپزشکی قرار دادیم که ارزیابی کیفی این واکسن نیز بسیار مطلوب بود.

او در پاسخ به سوال رئیس جمهور درباره مدت زمانی که این واکسن‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند، توضیح داد: ویروس تب برفکی تغییرات زیادی می‌کند و ما باید به صورت مرتب در فیلد آن باشیم و ویروس‌های جدید را جداسازی کنیم تا واکسن آن را بسازیم.

هوشمند در ادامه گفت: آنفلوانزای حاد و فوق حاد طیور نیز، همینطور است و به صورت سالیانه تغییر می‌کند. ما رابطه تنگاتنگی را به سازمان دامپزشکی داریم و برای بررسی مداوم این تغییرات، همواره در فیلد هستیم.

 

زمان انتشار مطلب 18 دی 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است