logo

اخبار

قیمت‌گذاری دستوری و سقوط اخلاقی

قیمت‌گذاری دستوری و سقوط اخلاقی

شهروندان ایرانی در تاریخ معاصر خود روزهای ناشاد قابل اعتنایی در حوزه اقتصاد کلان، کسب‌و‌کار، رفاه مادی و معیشت داشته‌اند؛ روزها و سال‌های سخت پس از جنگ دوم جهانی، سال‌های سخت دوره حکومت محمد مصدق، سال‌های پایانی جنگ و سال‌های اخیر که اقتصاد ایران وارد دوره رکود شده است. با این همه، سرزمین ایران چنان پربرکت است که هرگز ایرانیان را به سختی‌های غیرقابل تحمل نکشانده است. علاوه بر این شهروندان نیز با درک ضرورت‌های استراتژیک هر دوره و عصری ابعاد مدارا و بردباری خود را افزایش داده و هرگز دولت‌ها را با تهدید جدی مواجه نکرده و به امید روزهای بهتر روزگار سخت را پشت سر گذاشته‌اند. اقتصاد ایران به دلایل گوناگون شاید سقوطی در ابعاد ونزوئلای امروز، برزیل چند دهه پیش، ترکیه دوران سخت قبل از «تورگوت اوزال»، آرژانتین دوره پوپولیست‌ها را تجربه نکند و از این نظر تا امروز سختی قابل توجهی در اندازه کشور‌های یادشده نداشته‌ایم. واقعیت اما این است که در ایران به دلایل گوناگون از جمله و به ویژه سیاست‌های اقتصادی نادرست و سیاستگذاری‌های آسیب‌ساز که تحت استیلای سیاستمداران اتخاذ شده، به سقوط اخلاقی جامعه ایرانی منجر شده است.
کسانی در دولت‌های گوناگون سنگ‌بنای سقوط اخلاقی در حوزه اقتصاد را پایه‌گذاری کردند که کم‌دانش و پرادعا بوده و به الزام‌های دانش اقتصاد اعتنایی نکردند.
چند نمونه از سقوط اخلاقی جامعه که در همین روزها شاهد آن هستیم را می‌توان به طور کوتاه بیان کرد. به طور مثال خبرهایی می‌رسد که برخی افراد جوجه یک‌روزه را از مرغداری‌ها خریداری کرده و به کشورهای همسایه می‌فروشند. این در حالی است که شهروندان تهیدست ایرانی در این روزهای کرونایی باید در صف‌های طولانی بایستند تا مرغ وارداتی ارزان‌قیمت آیا به دستشان برسد یا نه؟ اگر این سقوط اخلاقی نیست پس نام آن چیست؟ در همین روزهایی که شهروندان کروناگرفته ایرانی دنبال داروهایی هستند که پزشکانشان تجویز کرده‌اند باید هرکدام چندین نفر را از دوست و برادر و فامیل به داروخانه‌هایی بفرستند که گفته می‌شود این داروها را به قیمت دستوری توزیع می‌کنند و اغلب نیز دست خالی برمی‌گردند. این در حالی است که همین داروها متاسفانه در بازار غیررسمی به ده‌ها برابر قیمت عرضه می‌شود و برخی اوقات اصولا اطمینانی نیست که داروی قلابی نباشد. در همین هفته‌های تازه‌سپری‌شده از زبان بخش خصوصی آگاه شنیده‌ایم که تراکتورهای تولیدشده در ایران که با فشار دولت و نهادهای نظارتی با قیمت‌های ارزان به دست گروهی می‌رسد زمین‌های کشورهای دیگر را شخم می‌زند یا آردی که باید در نانوایی‌های ایران پخت شود در تنور کشورهای دیگر نان می‌شود. آیا این سقوط اخلاقی نیست؟
یکی از سرچشمه‌های این سقوط اخلاقی و توسعه رانت‌خواری و فساد همه‌گستر در کسب‌وکار ایرانیان که مال حلال را از سفره‌ها دور کرده است به قیمت‌گذاری دستوری برمی‌گردد. دولت به خیال خود می‌خواهد مرغ و نان و تراکتور و داروی ارزان را به دست مصرف‌کنندگان برساند اما با روش قیمت‌گذاری دستوری و فشار و اجحاف بر تولیدکننده کاری می‌کند که به فساد و تباهی می‌رسیم. ادامه این روش می‌تواند باقیمانده اخلاق و باقیمانده اعتماد شهروندان به نهاد دولت و نیز به یکدیگر را نابود کند و جامعه‌ای تهی از مروت و جوانمردی را در ایران حاکم کند. کسی انکار نمی‌کند که باید به تهیدستان و به گروه‌های کم‌درآمد رسیدگی شود تا آنها قد برافرازند و در موقعیت مناسب قرار گیرند اما راه آن از مسیر حبس قیمت‌ها نمی‌گذرد. می‌توان با روش‌های کارساز و کارآمد و استفاده از تجربه کشورهای دیگر اولا راه کسب‌وکار برای همه را باز کرد تا کسی از بیکاری فقیر نماند و به حداقل‌های قابل قبول دست یابد و از سوی دیگر با به کارگیری توزیع هدفمند یارانه تنها و تنها به مستحقان یارانه داد. سقوط اخلاقی جامعه می‌تواند همه بنیادهای دیگر جامعه مثل سیاست، فرهنگ و اقتصاد را بن‌کن کند.

زمان انتشار مطلب 27 ارد 1400

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است