logo

اخبار

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران: صنایع نخستین قربانیان کمبود هستند

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران: صنایع نخستین قربانیان کمبود هستند

سال ۱۴۰۰، سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» است. قرار است امسال، سال رفع موانع تولید باشد تا بتوان با بهره‌وری مناسب به نتایج دلخواه برای رشد و توسعه رسید.
رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران می‌گوید: بهره‌وری را باید در منابع انسانی، ماشین‌آلات تولید، مواد اولیه و روش تولید دید. باید مجموعه این عوامل دست‌به‌دست هم دهند تا بهره‌وری و راندمان در تولید و خدمات افزایش یابد.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می‌افزاید: ما در بیشتر این مولفه‌ها در حوزه تولید مشکل داریم. در حوزه ماشین‌آلات، صنایع از تجهیزات روز استفاده نمی‌کنند، اما صنعت در ایران چنین نیست. نیروی انسانی ما آموزش کافی ندیده و این یکی از ضعف‌هاست.
او ادامه می‌دهد: حتی ممکن است نیروی انسانی کارآمد داشته باشیم ولی تکنولوژی مورد نیاز این نیروی انسانی را نداشته باشیم یا زمینه کار نیروی انسانی کارآمد و تکنولوژی برتری را نداشته باشیم. همه اینها لازم و ملزوم یکدیگر هستند.
رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران می‌گوید: در حال حاضر به دلیل تحریم‌ها بسیاری از مواد اولیه مناسب به لحاظ کیفیت، قیمت در زمان مورد نیاز را در اختیار نداریم و این متغیرها بر وضعیت و کیفیت تولید تاثیر می‌گذارد.
به گفته او، واقعیتی که وجود دارد این است که ما مواد اولیه مورد نیاز تولید را باید از شرکت‌های دست چندم جهان تهیه کنیم.رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران درباره تکنولوژی‌های وارد شده می‌گوید: گاهی تکنولوژی‌ای را وارد می‌کنیم ولی به دلیل زبان تخصصی این صنعت نمی‌توانیم از همه امکانات آن استفاده کنیم یا حتی ممکن است به دلیل تحریم‌ها یک سری امکانات آن تجهیزات در اینجا فعال نباشد. باید در ارزیابی بهره‌وری به همه این محدودیت‌ها توجه شود.
روغنی‌گلپایگانی می‌گوید: در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده بود که بهره‌وری در کشور تا پایان این برنامه ۳۰ درصد افزایش یابد ولی چنین نشد. دلیل این مساله هم همین مولفه‌هایی است که بر روند کار اثرگذار بوده است.رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران می‌گوید: البته در این شرایط قطعا عملکرد مدیران هم در پایین بودن بهره‌وری اثرگذار است ولی باید به این نکته توجه شود که اگر مدیریت بنگاهی نتواند عملکرد درستی در این شرایط داشته باشد محکوم به شکست است.
او ادامه می‌دهد: بخشی از بهره‌وری به نظام و ساختار اداری کشور و روند بوروکراسی در کشور برمی‌گردد. در فضای کسب‌وکار در ایران قوانین و مقررات به تسهیل روند بنگاه‌داری کمک نمی‌کند. قوانین مزاحم خود یکی از عوامل کاهش بهره‌وری در کشور است.
روغنی‌گلپایگانی تصریح می‌کند: با روش مهندسی معکوس و مونتاژ نمی‌توان انتظار بهره‌وری بالا داشت. البته با همین روش هم به فناوری دهه ۹۰ میلادی بسنده شده و تولید روزآمد و کارآمد نیست؛ در نتیجه بهره‌وری هم بالا نیست.
رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران همچنین در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا در مورد مشکل تامین آب و انرژی واحدهای صنعتی اظهار کرد‌: همه صنایع کشور با مشکلات آب، برق و گاز درگیر هستند. در چند ماه گذشته قطعی‌های مکرر آب، برق و گاز لطمات بسیار سنگینی به صنعت کشور وارد کرده است. به دلیل کمبودی که در تامین داشتند ناچار شدند که گاز صنایع را قطع کنند تا در مصرف خانگی و غیره مورد استفاده قرار بگیرد. متاسفانه واحدهای صنعتی جزو گزینه‌های اول برای قطعی هستند.
وی در ادامه اضافه کرد:‌ تعداد زیادی از کارخانجات به دلیل بدهی یا به دلیل پرباری و عدم امکان تامین همین الان هم دچار مشکل هستند. متاسفانه زیرساخت‌هایی مانند آب، برق و گاز برای واحدهای صنعتی تامین نمی‌شود و مشکلات زیادی را برای آنها ایجاد می‌کند.
رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران همچنین تصریح کرد:‌ در حوزه زیرساختی به محض گرمی هوا، تامین برق تبدیل به بزرگ‌ترین مشکل ما می‌شود؛ در زمستان هم که هوا سرد است و گاز تبدیل به بزرگ‌ترین چالش برای صنعت کشور می‌شود. الان صنعت کشور به طور جدی با این مشکلات مواجه است.
وی در پاسخ به سوالی در مورد علل و عوامل این شرایط در تامین انرژی صنایع گفت: زیرساخت‌های لازم در کشور ایجاد نشده است برای مثال در مورد برق نتوانستند تامین را به شکلی انجام دهند که جوابگوی تمام نیاز کشور باشد. در مورد گاز هم تقریبا به این شکل است. با اینکه صنایع بیشترین پول را به برق یا گاز می‌دهند، اما در اوج مصرف اولین قربانی هستند. چراکه برایشان مهم نیست و بلافاصله انرژی صنعت را قطع می‌کنند، این یک مشکل چندین ساله و یک زخم عمیق است که تاکنون نتوانسته‌اند آن را برطرف کنند.

زمان انتشار مطلب 02 خرد 1400

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است