logo

اخبار

بزرگ‌ترین مشکل قطعه‌سازان، کمبود نقدینگی است

بزرگ‌ترین مشکل قطعه‌سازان، کمبود نقدینگی است
فرهاد بهنیا سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علت میزان کاهش عرضه خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا به بازار چیست؟ گفت: نقدینگی ایران‌خودرو و سایپا کاهش یافته و این موضوع در عرضه آنها اثر گذاشته است. بسیاری از سازندگان قطعه برای دریافت پول به مشکل بر خورده‌اند که کارشان به مجلس کشیده شد.
بهنیا تشریح کرد: بزرگ‌ترین مشکل قطعه‌سازان، کمبود نقدینگی است و باعث می‌شود تولید انواع قطعات مانند جلوبندی و چراغ خودرو با بحران رو‌به‌رو شود. در اصل روش قیمت‌گذاری کنونی اجازه نمی‌دهد، مشکل کمبود نقدینگی حل شود.وی افزود: چندی پیش طرح واگذاری خودرو در بورس را مطرح کردند، اما روش اجرایی آن مشخص نشده و ممکن است حتی این روش همان رانت روش قیمت‌گذاری فعلی را به وجود بیاورد و در نهایت، خودرو باز هم با قیمت بالا فروخته شود؛ چرا که تکلیف کشف قیمت نیز در آن طرح مشخص نشده است.
سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ادامه داد: در حال حاضر متاسفانه نهاد مشخصی برای تصمیم‌گیری در مورد قیمت‌گذاری خودرو نداریم. در واقع وزارت صمت، شورای رقابت، سازمان حمایت و مجلس روش‌های مختلفی را برای قیمت‌گذاری اعلام می‌کنند.
وی ادامه داد: ما توانایی افزایش تولید قطعات را داریم و حتی امسال با وجود مشکل کمبود نقدینگی، حدود ۲۵ درصد افزایش تولید داشته‌ایم. مطالبات قطعه‌سازان فقط در دو ماه اول امسال به ۳۵ هزار میلیارد تومان رسیده است و اکنون نمی‌توانیم ورق فولادی، قطعات نیم‌ساخته و دیگر مواد اولیه را خریداری کنیم.
وی گفت: خودروسازان، خودرو تولید می‌کنند، اما نمی‌توانند آن را تجاری کنند، چراکه برخی قطعات را نمی‌توانند تهیه کنند. اکنون قیمت خودرو در بازار و کارخانه ۱۰۰ درصد اختلاف دارد.بهنیا تصریح کرد: قطعه‌سازان برای تهیه مواد اولیه به سامانه بهین‌یاب مراجعه می‌کنند، اما موانعی سر راه آنها گذاشته شده که نمی‌توانند فعالیت خود را به خوبی ادامه دهند و ممکن است حتی توقف تولید داشته باشند.
زمان انتشار مطلب 03 خرد 1400

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است