logo

اخبار

غلبه نگاه سیاسی بر اقتصادی

غلبه نگاه سیاسی بر اقتصادی

یک کارشناس ارشد بانکی با اشاره به وجود نگاه سیاسی در طرح قانون بانک مرکزی مجلس، بیان کرد: در طرح اولیه موضوع استقلال بانک مرکزی وجود داشت.
به گزارش یونیکسل، حجت‌الله فرزانی نظر خود را درباره تصویب طرح اصلاح ساختار بانک مرکزی که توسط مجلس تهیه شده، چنین مطرح کرد: پیش از این حرکت اخیر مجلس طرحی با همکاری بانک مرکزی، مجلس (اعضای کمیسیون اقتصاد) و خبرگان بانکی نوشته و پیشنهاد شده بود که در آن ابعاد تخصصی، استقلال، نظارت و پاسخگویی بانک مرکزی به خوبی دیده شده بود، اما پس از ارسال به مجلس نمایندگان غیرمتخصص در آن اعمال نفوذ کردند و درجه کارشناسی شده‌ آن را کاهش دادند که مورد اعتراض بانک مرکزی و سایر کارشناسان اقتصادی قرار گرفت.
این کارشناس ارشد بانکی ابراز کرد: طرح مجلس شورای اسلامی ساختار بانک مرکزی را دچار تغییر می‎کند، اما این تغییر از نظر کارشناسان بانکی مبحث درست را به کنار گذارده و گلایه‌هایی را برای این نهاد پولی و کارشناسان اقتصادی به وجود آورده است.
فرزانی در خصوص دلیل این کار اعضای خانه ملت اظهار کرد: فصل انتخابات قرار داریم و مجلس هم تلاش‌هایی در این زمینه انجام می‌دهد، بر همین اساس بعضا شاهد اخذ تصمیماتی هستیم که نشان از نگاه سیاسی به قضایا دارد. درباره تصمیم اخیر نیز باید مطرح کرد که با اعتراضاتی همراه شد زیرا این شائبه وجود دارد که شاید نگاه‌های صرفا اقتصادی در زمان تصمیم‌گیری مورد توجه قرار نگرفته باشد.فرزانی درباره مشکلات بانک مرکزی چنانچه طرح فوق به تایید نهایی برسد، بیان کرد: ساختار بانک مرکزی به گونه‌ای دچار تغییر می‌شود که شاید با آنچه در ادبیات متفاوت بانکداری بین‌المللی است، تفاوت پیدا کند، بنابراین متضرر خواهد شد. از جنبه پاسخگویی اکنون بانک مرکزی شفاف نیست، اما از این حیث در آینده هم دچار چالش خواهد شد زیرا اینکه به کدام فرد یا نهاد باید پاسخگو باشد، روشن نشده است. علاوه بر موارد فوق بحث حسابرسی بانک مرکزی و هیات نظارت نیز از موضوعات قابل توجه محسوب می‌شود که با نهایی شدن طرح فوق نظارت‌های چندگانه بر آن صورت خواهد گرفت.

زمان انتشار مطلب 05 خرد 1400

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است