logo

اخبار

خودکفایی در تولید لوازم بزرگ خانگی

خودکفایی در تولید لوازم بزرگ خانگی

مدیرکل صنایع برق، فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صمت با بیان اینکه میانگین داخلی‌سازی لوازم‌خانگی در کشور ۷۰ درصد است، گفت: در زمینه اقلام بزرگ لوازم‌خانگی هیچ نیازی به واردات نداریم، ولی هنوز در تامین برخی لوازم‌خانگی کوچک با مشکل مواجه هستیم.

 کیوان گردان، مدیرکل صنایع برق، فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صمت درباره وجود گارانتی‌های تقلبی برای لوازم‌خانگی قاچاق گفت: موضوع گارانتی بیشتر به سازمان حمایت مربوط است، چرا که گارانتی تعهد برای حفظ حقوق مصرف‌کننده است و سازمان حمایت به‌عنوان متولی اصلی در این حوزه پاسخگو خواهد بود. حتی اگر برخورد و کشفی هم بنا باشد اتفاق بیفتد با هماهنگی این سازمان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در چند روز آینده مجددا برای سال جدید جلسه‌ای خواهیم داشت تا برنامه‌ریزی سالانه در این حوزه مشخص شود. سیاستگذاری‌های کلی با ستاد مبارزه با قاچاق است اما بخش‌های مختلف وزارت صمت برای بهبود بازار لوازم‌خانگی و حمایت از حوزه تولید تلاش می‌کنند.

مدیرکل صنایع برق، فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صمت تصریح کرد: امروز ما در اقلام بزرگ لوازم‌خانگی هیچ نیازی به واردات نداریم و تولیدات داخلی می‌تواند به تمام نیاز کشور پاسخگو دهد، اما هنوز در تامین برخی اقلام کوچک با مشکل مواجه هستیم. در تولید اقلامی مثل گوشت‌کوب برقی، ماکروویو، چای‌ساز و مواردی از این قبیل تولیدات داخلی کفاف نیاز کشور را نمی‌دهد که با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده به‌مرور در تمام آنها خودکفا خواهیم شد.

وی افزود: سال گذشته ۱۵ میلیون دستگاه تولید لوازم‌خانگی کوچک و بزرگ در کشور داشتیم که نسبت به سال ۹۸ حدود ۶ میلیون دستگاه بیشتر بود و رشد ۷۰ درصدی داشت، به طوری که رکورد تولید لوازم‌خانگی در کشور شکسته شد.

وی ادامه داد: هدف‌گذاری برای تولید لوازم‌خانگی در سال ۹۹ میزان ۱۲ میلیون دستگاه بود که حدود سه میلیون فراتر از این هدف‌گذاری، تولید داشتیم و این امر نشان‌دهنده روند روبه رشد این صنعت در کشور است.

گردان با بیان اینکه با خودکفایی در تولید لوازم‌خانگی بیش از سه میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی شد، تاکید کرد: در حال حاضر نیازی به برندهای خارجی نداریم و باید مشکلاتی از قبیل قاچاق کالا در این بخش با کمک دستگاه‌های مسوول رفع شود.

زمان انتشار مطلب 09 خرد 1400

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است