logo

اخبار

چگونگی شکل‌گیری قدیمی‌ترین شرکت‌های جهان

چگونگی شکل‌گیری قدیمی‌ترین شرکت‌های جهان

یک قاعده کلی در اقتصاد می‌گوید که برای دوام آوردن در گستره بزرگ کسب‌و‌کار باید قدرت و توان خود را هر لحظه به روز و تقویت کنید. در گزارش پیش‌رو قدیمی‌ترین کارخانه‌ها و شرکت‌های جهان را که از این اصل مهم پیروی کرده‌اند مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ امری که به غیر تحولات تاریخی و اقتصادی، داستان‌های جذاب دیگری را نیز در پشت سر خود دارد.
قدیمی‌ترین شرکت‌ها در اروپا
پیتر استیفتس کولاناریوم که در جوار دیوارهای کلیسای سنت پیتر در سالزبورگ واقع شده است در سال ۸۰۳ میلادی افتتاح شده و همچنان قدیمی‌ترین رستوران اروپاست که هنوز می‌توانید در آن غذا بخورید. گفته می‌شود که از مشهورترین مشتریان این رستوران کریستوف کلمب، یوهان گئورگ فاوست و ولفگانگ آمادئوس بوده‌اند. در حوالی این هتل رستوران و در نزدیکی مرز آلمان نیز می‌توانید کارخانه شربت‌سازی «Staffelter» را پیدا کنید که در سال ۸۶۲ میلادی تاسیس شده و هنوز به کار خود ادامه می‌دهد.البته قدیمی‌ها تنها مربوط به مواد غذایی نمی‌شوند، چرا که معدن «Kremnica» که اکنون در اسلواکی واقع شده است، کار خود را از ۱۳۲۸ میلادی آغاز کرده و همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. ضرابخانه Monnaie de Paris» » نیز که از سال ۸۶۴ میلادی راه‌اندازی شده، همچنان در حال تولید پول است و حتی در زمان اشغال فرانسه به دست آلمان در جنگ جهانی دوم نیز به عنوان ضرابخانه نازی‌ها فعالیت می‌کرد.
قدیمی‌ترین شرکت‌ها در آمریکای شمالی
عمده فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی در آمریکای شمالی مربوطه به قرن شانزدهم میلادی است. در این رابطه قدیمی‌ترین شرکتی که هنوز در حال فعالیت است ضرابخانه « La Casa de Moneda » مکزیک است که در سال ۱۵۳۴ میلادی تاسیس شد و از همان زمان تاکنون پایه بسیاری از ارزهای مدرن از جمله دلار آمریکا، ین ژاپن و یوان چین قرار گرفته است.دومین کسب‌و‌کار قدیمی در آمریکا شمالی مربوطه به مزرعه خانوادگی شرلی است که در سال ۱۶۳۸ توسط ادوارد هیل تاسیس شده و همچنان مالکان این مزرعه علاوه بر فعالیت‌های تولیدی به تجارت زمین نیز مشغول هستند.
قدیمی‌ترین شرکت‌ها در آمریکای لاتین
به گزارش سایت بیزینس فاینانس، فهرست قدیمی‌ترین شرکت فعال در آمریکای لاتین باز هم به یک ضرابخانه به نام «Casa de Moneda» مربوط می‌شود که در سال ۱۶۲۱ در کلمبیا تاسیس شده و همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. مقام دوم در قدمت کسب‌و‌کار را کارخانه اسلحه‌سازی ارتش شیلی دارد که از سال ۱۸۱۱ تاسیس شده و همچنان وظیفه تولید سلاح برای پلیس محلی و ارتش این کشور را بر عهده دارد. پس از این کارخانه بانک پرووینسیا آرژانتین در سال ۱۸۲۲ تاسیس شده که اکنون به عنوان دومین بنگاه مالی بزرگ این کشور فعالیت می‌کند.
قدیمی‌ترین شرکت‌های آسیا
آسیا قدیمی‌ترین تجارتخانه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی جهان را به خود اختصاص داده است. در سال ۵۷۸ میلادی که بودیسم در ژاپن در حال گسترش بود این کشور به ساخت معابدی نیاز داشت که تا پیش از این هیچگونه تجربه‌ای در ساختن آنها در ژاپن وجود نداشت. به همین دلیل شرکت ساختمانی «kongo gumi» در ژاپن تاسیس شد و خانواده سلطنتی با دعوت از یک معمار مشهور کره‌ای مبادرت به ساخت معبد در این کشور کرد. این شرکت هنوز پس از گذشت ۱۴ قرن بیش از ۸۰ درصد تجارت ۶۰ میلیون دلاری ساخت معبد در ژاپن را بر عهده دارد و اگر چه در سال ۲۰۰۶ جذب یک هلدینگ بزرگ ساختمانی شد، اما همچنان به تکنیک‌های سنتی ساخت معبد با آخرین فناوری ادامه می‌دهد.از سوی دیگر رستوران‌های کایفنگ در چین نیز برای اولین‌بار در ۱۱۵۳ میلادی افتتاح شده و امروز لقب قدیمی‌ترین رستوران جهان را دارد. این شرکت امروزه در حال تولید غذاهای آماده است و در طول ۹ قرن گذشته از جنگ، آشفتگی‌های سیاسی و نیز رقیبی همچون KFC در امان مانده و با پنج هزار شعبه پیشروترین رستوران زنجیره‌ای در چین محسوب می‌شود.
قدیمی‌ترین شرکت‌ها در آفریقا
یک قاره پنهاور مانند آفریقا به خدمات پستی قابل توجهی نیاز دارد. به همین دلیل است که هنوز نیمی از ده کسب‌و‌کار برتر این قاره شرکت‌های پستی هستند. قدیمی‌ترین این شرکت‌ها «Mauritius Post» است که در سال ۱۷۷۲ آغاز به کار کرده و از زمانی که در ۱۸۱۴ به نامیبیا منتقل شده ۲۰۰ سال است که تحت مدیریت NamPost مشغول به کار است.از سوی دیگر تولید و صادرات غذا در این قاره نیز از جمله کسب‌و‌کارهای مورد توجه و پررونق است. در همین رابطه است کهPremier FMCG» » در آفریقای جنوبی از سال ۱۸۲۰ تاکنون در این کسب‌و‌کار حضور داشته و توانسته یک نانوایی کوچک در این سال را به دارنده فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای در سراسر آفریقای جنوبی بدل کند.
قدیمی‌ترین شرکت‌ها در اقیانوسیه
قدیمی‌ترین تجارت استرالیا دارای تاریخچه‌ای جالب توجه است. از زمانی که ایزاک نیکلز محکوم سابق‌، به عنوان مدیر پست برای نیوساوت ولز منصوب شد، از خانه خود برای مرتب‌سازی نامه‌ها استفاده و بلافاصله اولین اداره پست را افتتاح کرد. پس از آن خدمات پست متفاوت استرالیا سرانجام با هم ادغام شدند و به Australia Post تبدیل شدند که اکنون به AusPost نیز معروف است. از سوی دیگر در ۲۹ ژوئیه ۱۸۶۱‌، اندکی بیش از ۵۰ سال پس از افتتاح دفتر پست نیکلز‌، قانونی برای ادغام مالکان «بانک نیوزیلند» توسط پارلمان تصویب شد. این قانون به شرکت جدید اجازه می‌داد که فعالیت‌های معمول یک بانک را شروع کند. گفتنی است این بانک هنوز در حال فعالیت بوده و یکی از چهار بانک بزرگ نیوزیلند است.
ماندگاری در میان تحولات سریع
به گفته کارشناسان در شرایطی که سرعت تحولات جهانی آنچنان بالاست که شرکت‌ها و کارخانجات بزرگ نیز در صورت عدم تطابق با این تحولات به سرعت به سمت اضمحلال پیش می‌روند، همچنان شرکت‌هایی در دنیا وجود دارند که قدمت آنها به بیش از هزار سال می‌رسد. در این رابطه عمده این شرکت‌ها در اروپا و کشورهایی نظیر آلمان، انگلستان، ایرلند، دانمارک، بلژیک و فرانسه قرار دارند و مطالعه آنها علاوه بر اینکه می‌تواند اطلاعات خوبی در خصوص نهادهای اقتصادی این کشورها دربر داشته باشد، راز ماندگاری یک کسب‌و‌کار را نیز پس از سپری کردن قرن‌ها برای خوانندگان مشخص خواهد کرد.

زمان انتشار مطلب 10 خرد 1400

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است