logo

اخبار

رونمایی از اولین قطار ملی در دهه فجر امسال

رونمایی از اولین قطار ملی در دهه فجر امسال

ناوگان مترو تهران در سال‌های اخیر با کمبود واگن مواجه بوده‌ که با کلید خوردن طرح تولید قطار ملی توسط متخصصان داخلی در سال جهش تولید، امیدها برای رونق حمل و نقل ریلی ایجاد شده‌ و انتظار است در دهه فجر سوت اولین قطار ملی در ناوگان مترو تهران به صدا درآید.

ناوگان مترو تهران در سال ۱۳۷۷ با خط تهران- کرج آغاز به کار کرد اما این ناوگان که سابقه‌ ۲۲ ساله دارد در سال های اخیر با تحریم ها با کمبود قطار به مشکل رسید و پیشرفت توسعه خطوط و ناوگان مترو کند شد.

در این وضعیت صنعتگران و جامعه دانشگاهی کشور دست به ابتکاری خلاقانه زدند و تولید قطار ملی را تعریف و اجرایی کردند تا بتوانند با این روش حمل و نقل ریلی را در پایتخت و سایر کلانشهرهای کشور رونق دهند.

مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: تلاش آن است که مراسم رونمایی از اولین قطار ملی در دهه فجر امسال انجام شود و کار محدود به تولید یک قطار نیست و حتما انبوه سازی دنبال می‌شود.

علی امام اظهار داشت: در مجمع عمومی مترو مجوز انعقاد قرارداد برای تولید ۱۰۵ واگن را  دریافت کردیم که تفاهم نامه‌های آن با جهاد دانشگاهی و شرکت واگن سازی امضاء شده‌است.

امام خاطرنشان کرد: قرارداد ساخت دو هزار واگن قرار بود از طریق فاینانس پیگیری شود اما به واسطه تحریم‌ها می‌توان این فرصت را به شرکت‌های داخلی داد تا از ظرفیت آنها استفاده کرد. 

همچنین شهردار تهران با بیان اینکه مراحل ساخت قطار ملی به سرعت و طبق برنامه و قابل قبول پیش می رود، گفت: شرایط تحریم هر چقدر که سخت و نامیمون است اما از جهاتی نیز فرصت تلقی می‌شود.

 

پیروز حناچی اظهار داشت: تلاش می کنیم با استفاده از ظرفیت کامل بخش خصوصی، مشکلات را  حل کنیم و از یاد نبریم که امسال سال جهش تولید است.

وی درباره جزئیات ساخت قطار ملی نیز گفت: این قرارداد بین شهرداری و معاونت علمی ریاست جمهوری یک سال پیش برای طراحی و اجرای یک رام قطار منعقد شد.

حناچی توضیح داد: این پروژه به پیشرفت مناسبی دسته یافته و بخش‌ زیادی از قطعات در داخل تولید شده و بخش‌های تولید نشده نیز صرفه اقتصادی نداشته است.

وی با بیان اینکه ۱۵ کلانشهر داریم که راه حل اصلی مشکلات آنها توسعه حمل و نقل عمومی است گفت: مترو یک تصمیم راهبردی است که امیدواریم با حمایت شرکت‌های داخلی بتوانیم ظرفیت مترو را افزایش دهیم.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: موضوع حمل و نقل عمومی در پایتخت یک موضوع حاکمیتی است و حمایت همه جانبه دولت، مجلس و شهرداری تهران را می طلبد.

گفتنی است، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری روز گذشته در مراسم آغاز اجرایی شدن طرح شارباغ تهران اعلام کرد: یک میلیارد دلار از محل منابع خارجی در اختیار شهرداری تهران برای توسعه حمل و نقل عمومی قرار گرفته است.

همچنین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز در این باره گفت: قرارداد ساخت قطار ملی تیر ماه سال گذشته با شهرداری تهران بسته شد و برای این پروژه ۲۰ تا ۳۰ شرکت دانش بنیان به کار گرفته شدند.

سورنا ستاری افزود: هم اکنون ساخت یک واگن نهایی شده و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم یک رام قطار تولید ملی را عرضه کنیم.

وی ادامه داد: در این روند از ۲۶ درصد به ۸۵ درصد داخلی سازی رسیدیم که گام بزرگی است و با حمایت از تولیدات داخلی از جوان ایرانی حمایت کنیم.

ستاری گفت: تلاش‌های انجام شده از سوی جهاد دانشگاهی برای داخلی سازی قطعات مترو نشان می‌دهد که اگر بخواهیم، می‌توانیم به موفقیت برسیم و برای به حرکت درآوردن این اکوسیستم باید یک اراده کلی داشته باشیم.

همچنین معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز در این باره تاکید کرد: باید پروژه قطار ملی به نتیجه برسد و البته این تولید ملی بدون کسب حمایت دولت موفق نخواهد بود.

سید مناف هاشمی افزود: تهران به ۱۵۰۰ دستگاه واگن نیاز دارد که موضوع انعقاد قرارداد به ۶۳۰ واگن با چینی‌ها مطرح است و از سوی دیگر نیز با شرکت واگن سازی ملی پروژه ساخت ۱۰۵ دستگاه و با شرکت واگن سازی تهران نیز ۱۰۵ دستگاه واگن را نهایی کردیم.

 

معاون شهرداری تهران با بیان این که با حمایت دولت هم از بیکار شدن جوانان جلوگیری می‌شود و هم حمل و نقل پاک توسعه می‌یابد، افزود: اگر ۱۵۰۰ واگن مورد نیاز تامین شود می‌توان ظرفیت حمل و نقل مترو را از ۲ میلیون مسافری که امروزه از آن استفاده می کنند به ۶ میلیون ارتقا داد که این گام موثری در راستای حمل و نقل پاک است.

ناوگان مترو تهران در حالی که با هفت خط و ۱۲۸ ایستگاه فعالیت دارد اما فرسودگی و اورهال کردن واگن های قطار بسیار مهم و ضروری است و ورود قطارهای ملی می تواند مرهمی بر دردهای این ناوگان باشد.

با راه اندازی و تولید انبوه قطارهای ملی امید است که دیگر نیازی به واردات واگن های قطار نباشد و با ورود این قطارها بار دیگر تلاش متخصصان ایرانی در شرایط تحریم به رخ جهان کشیده شود.

زمان انتشار مطلب 21 دی 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است