logo

اخبار

اقتصاد دولتی از موانع بزرگ افزایش صادرات است

اقتصاد دولتی از موانع بزرگ افزایش صادرات است

عضو اتاق بازرگانی ایران اقتصاد دولتی را از موانع بزرگ در مسیر توسعه صادرات دانست و گفت: در اقتصاد پویا و مبتنی بر صادرات، دولت باید بر این بخش تنها نقش نظارتی داشته باشد.

ایرج حسابی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران بر ضرورت ایجاد زیرساخت های مناسب با هدف توسعه صادرات و رفع وابستگی اقتصاد کشور به دولت تاکید کرد و افزود: علت اینکه دولت تاکنون نتوانسته در تحقق اهداف و راهبردهای صادراتی موفق باشد این است که تعدد قوانین و مقررات موجود سبب فربه و بزرگ شدن بدنه دولت و در نتیجه ناتوانی آن در تحقق سیاست های افزایش صادرات شده است.

وی چابک‌سازی و کوچک‌شدن بدنه دولت را برای رونق صادرات ضروری دانست و تاکید کرد: در اقتصاد پویا و مبتنی بر صادرات دولت تنها باید نقش نظارتی خود را ایفا کند.

حسابی ادامه داد: صادرات یکی از اصول اولیه رونق و گردش اقتصادی است که باید همزمان با رفع نیازهای داخل، تدوین، تسهیل سیاست ها و مقررات آن مورد توجه قرار گیرد تا امکان افزایش صادرات کالای کشور فراهم شود.

عضو هیات‌ رییسه اقتصاددانان ایران، عدم ثبات در هزینه ها، بالا بودن نرخ هزینه تولید و قیمت تمام شده محصولات برای تولیدکننده را برخی از موانع افزایش صادرات ذکر و تصریح کرد: امروزه حتی اگر صادرکننده بتواند در گام اول ارتباط معنادار و منطقی با بازارهای جهانی پیدا کند، در گام‌های بعد با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد شد و نمی‌تواند حضور مستمری در این بازارها داشته باشد بنابراین باید نارسایی های موجود در این بخش برطرف شوند.

حسابی تأمین مواد اولیه مرغوب را از دیگر مشکلات تولیدکنندگان دانست و گفت: همین موضوع سبب شده که تولیدکننده برای رفع نیازهای خود و تأمین هزینه‌های تولید، محصولات با کیفیت پایین‌تری تولید و عرضه کند و در نتیجه همین امر باعث کمرنگ شدن بازارهای صادراتی آنها شده است.  

وی با بیان آنکه ساختار چابک و برنامه‌ریزی دقیق لازمه رونق صادرات است، اظهار داشت: ورود دولتی‌ها به اتاق بازرگانی از موانع جدی بر سر راه توسعه صادرات و رونق اقتصاد به معنای عام است زیرا حضور نامبارک باعث شده ریل‌گذاری اقتصاد وابسته به منافع فردی شود و نتواند مصالح کلان را در بر بگیرد.

زمان انتشار مطلب 11 خرد 1400

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است