logo

اخبار

خداحافظی با بطری‌های پلاستیکی در گوتنبرگ سوئد

خداحافظی با بطری‌های پلاستیکی در گوتنبرگ سوئد

مدیران گوتنبرگ، دومین شهر بزرگ سوئد، از پایان عمر بطری‌های آب در شهر خبر داده و ادعا کرده‌اند که در هر شرایطی، لوله‌کشی آب مورد نیاز مردم را تأمین خواهند کرد.

 

در همین راستا، مقامات گوتنبرگ تصمیم گرفته‌اند استفاده از بطری‌های آب در کنفرانس‌ها و سایر جلسات اداری را ممنوع کنند و با این اقدام خود، هم هزینه‌های شهر را به طور قابل چشمگیری کاهش دهند و هم به پایداری شهر از طریق پیشگیری از وارد شدن مواد پلاستیکی به محیط کمک کنند.

مدیران دومین شهر بزرگ سوئد در سخنان خود ادعا کرده‌اند که شهر پیشرفته‌ای نظیر گوتنبرگ از کیفیت بالای آب برخوردار است، بنابراین نوشیدن آب لوله‌کشی می‌تواند بسیار سالم‌تر از آب نگهداری شده در بطری‌های پلاستیکی باشد. از سوی دیگر، در گزارشات متعدد آمده که آب بطری‌ها ۳۰۰ برابر بیش از آب لوله‌کشی اثرات جزایر گرمایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به همین دلیل، ممنوعیت استفاده از آن می‌تواند بیشترین پیامد مثبت را برای کیفیت هوا و تغییرات اقلیمی در پی داشته باشد. در واقع، تولید بطری‌های آب ۳۰۰ برابر بیشتر از تولید لوله‌های آبکشی گازهای گلخانه‌ای در هوا منتشر می‌کند و دفع آن‌ها در دفن‌گاه‌های زباله نیز از جنبه دیگر، منجر به افزایش آلودگی پلاستیکی و در نتیجه هوا می‌شود. حتی بازیافت بطری‌ها، که معقولانه‌ترین رویکرد به شمار می‌رود نیز با چالش‌های خاص خود رو به رو است و صرف انرژی زیادی نیاز دارد.

زمان انتشار مطلب 17 خرد 1400

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است