logo

اخبار

محبوب‌ترین کشورهای اروپایی سرمایه‌گذاران خارجی

محبوب‌ترین کشورهای اروپایی سرمایه‌گذاران خارجی

به گزارش یورونیوز، بریتانیا برای دومین سال متوالی در بحبوحه برگزیت و بیماری همه‌گیر ویروس کرونا، از فرانسه به‌عنوان محبوب‌ترین مقصد اروپایی برای سرمایه‌گذاری خارجی عقب افتاد. طبق گزارش شرکت حسابرسی ارنست اند یانگ بریتانیا طی سال ۲۰۲۰ توانست ۹۷۵ طرح سرمایه‌گذاری را جذب کنید در حالی که در این مدت فرانسه ۹۸۵ پروژه خارجی را به دست آورد. با این حال لندن رتبه خود را به‌عنوان جذاب‌ترین شهر اروپا برای سرمایه‌گذاری از پاریس پس گرفت.

بریتانیا در مدت ۱۸ سال اول بررسی سالانه سرمایه‌گذاری‌های خارجی در اروپا در صدر قرار داشت. با این حال این کشور در سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار این جایگاه را از دست داد و فرانسه در رتبه نخست قرار گرفت که دلیل عمده آن چشم انداز نامشخص برای توافق تجاری بین بریتانیا و اتحادیه اروپا بود، توافقی که در آخرین دقایق کریسمس سال ۲۰۲۰ حاصل شد.

 

با این حال طبق این گزارش آلمان با تامین ۹۳۰ پروژه در سال ۲۰۲۰ در جایگاه سوم اروپا قرار گرفت. اما بعد از آلمان به ترتیب اسپانیا، بلژیک، لهستان، ترکیه، هلند، ایرلند و پرتغال قرار گرفته‌اند. گرچه در بین این کشور ۸ کشور نسبت به سال ۲۰۱۹ با کاهش سرمایه‌گذاری روبرو شده‌اند اما ترکیه و لهستان در سال ۲۰۲۰ با رشد سرمایه‌گذاری مواجه شدند. به طوریکه در ترکیه ۱۸ درصد افزایش سرمایه‌گذاری خارجی ثبت شده است و در لهستان این افزایش ۱۰ درصدی بوده است.

به طور کلی اروپا با کاهش ۱۳ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی روبرو شده است به طوری که از ۶ هزار ۴۱۲ پروژه در سال ۲۰۱۹ به ۵ هزار و ۵۷۵ پروژه در سال ۲۰۲۰ رسیده است. از سال ۲۰۰۵ تاکنون بالاترین میزان سرمایه‌گذاری خارجی با ۶ هزار و ۶۵۳ پروژه در سال ۲۰۱۷ در اروپا بوده است.

با این حال شمار پروژه‌های سرمایه‌گذاری بریتانیا در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹، تنها ۱۲ درصد کاهش یافته است اما این رقم در ارتباط با فرانسه که در سال ۲۰۲۰ در راس قرار گرفت ۱۸ درصد افت نسبت به سال ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد.

زمان انتشار مطلب 18 خرد 1400

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است