logo

اخبار

حمایت از تولید با تعاملات بین‌المللی میسر است

حمایت از تولید با تعاملات بین‌المللی میسر است

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، با انتقاد از بی‌توجهی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نسبت به لزوم تقویت تولید و رشد صادرات، برقراری تعامل با دنیا و استفاده از تسهیلات ویژه بین‌المللی برای تولید ارزان و قابل رقابت را مورد تاکید قرار داد.
ابوالفضل خاکی، رییس اتاق قم گفت: شرایط اقتصادی آن طوری که امروز از سوی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری تشریح می‌شود، نیست. چهار الی پنج سال قبل تولیدکنندگان نیاز کارخانه به مواد اولیه و تجهیزات را با خریدهای مدت‌دار و سود حداکثر چهار درصد از کشورهای دیگر تهیه و وارد می‌کردند و با توجه به پایین بودن بهای تمام‌شده کالا توان رقابت در بازارهای صادراتی را داشتند.
رییس اتاق قم با بیان اینکه به نظر می‌رسد نامزدهای انتخاباتی روی این بخش و مهیا کردن زمینه برقراری تعاملات بین‌المللی فکری نکرده‌اند، گفت: در این وضعیت مانند سال‌های اخیر مجبور خواهیم بود در ادامه مسیر برای تامین نیازهای تولیدی از تسهیلات گران‌قیمت داخلی با سودهای ۱۸ تا ۲۵ درصد استفاده کنیم. تولیدکننده برای توسعه فعالیت خود به تکنولوژی، ماشین‌آلات و مواد اولیه نیاز دارد و باید بتواند به کمک تسهیلات ارزان این نیازها را برآورده کند در غیر این صورت توان رقابت در بازارهای بین‌المللی را از دست می‌دهد.
او ادامه داد: تولیدکنندگان دیگر کشورها با سود دو تا چهار درصد همه تجهیزات خود را تهیه و در رقابت با محصولات ایرانی موفق عمل می‌کنند.
بر اساس اظهارات رییس اتاق قم اگر بخواهیم تولید در کشور شکل واقعی بگیرد و اشتغالزایی رخ دهد به امکانات راحت و تسهیلات ویژه نیاز داریم. اینکه مجبور باشیم مواد اولیه تولید را از بورس کالا تا دو برابر قیمت واقعی خریداری کنیم خود یک مانع جدی در برابر تولید است. خاکی دسترسی به تسهیلات گران داخلی و پیچیده بودن شرایط آن را مورد انتقاد قرار داد و گفت: در حال حاضر برای ارائه تسهیلات تنها واحد مسکونی را به عنوان وثیقه می‌پذیرند که آن هم با سود بالای ۱۸ درصد درنظر گرفته می‌شود و گاهی تا ۲۵ درصد هم می‌رسد. در این شرایط واحدهای تولیدی هستند که به تدریج در بازپرداخت تسهیلات دچار مشکل شده و به مزایده گذاشته یا تعطیل می‌شوند.
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری خواست تا برنامه خود را برای مقابله با مشکلات حاکم بر تولید تشریح کنند. این فعال اقتصادی خاطر نشان کرد: وقتی امکان تعامل با دنیا برقرار شود خود به خود مسیر تجارت و در عین حال تولید مهیا می‌شود.

زمان انتشار مطلب 20 خرد 1400

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است