logo

اخبار

سایه روشن قانون جدید چک

سایه روشن قانون جدید چک

بنابر قانون جدید چک افراد برای صدور چک باید اطلاعات آن را در سامانه صیاد ثبت کنند و گیرنده نیز باید این اطلاعات را در سامانه تایید کند. خودپرداز می‌تواند یکی از راه‌های ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد باشد.
به گزارش اقتصادآنلاین، در سال‌های اخیر صدور چک بلامحل از معضلات مهم بر سر راه کسب‌وکارها بوده ‌است به گونه‌ای که بسیاری از افراد تنها با داشتن دسته‌چک و بدون بررسی سوابق‌شان توسط بانک مرکزی می‌توانستند چک صادر کنند. از این رو آمار چک‌‌های برگشتی افزایش یافته بود که با تصویب قانون جدید چک در سال۹۷، تلاش شد تا از طریق روش‌‌هایی، اعتبار چک افزایش یابد. آثار مثبت این قانون به گونه‌ای بود که عبد الناصر همتی رییس بانک مرکزی نیز در این باره گفت: «قانون جدید چک، قانون خوبی است و بانک مرکزی در اجرای آن جدی است. در این زمینه با کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هم همکاری خوبی صورت گرفته است و ما تلاش می‌کنیم اجرای قانون جدید چک را در کشور نهادینه کنیم.»
یکی از مهم‌ترین اقدامات پیش‌بینی‌شده در قانون جدید چک برای کاهش چک‌های برگشتی، سامانه صیاد نام دارد که افراد باید اطلاعات چک را در آن ثبت و تایید کنند.
الزامی بودن ثبت و تایید اطلاعات چک در صیاد
از آنجا که در قانون جدید صدور چک، ثبت اطلاعات در سامانه صیاد بانک مرکزی امری لازم است، در صورت ثبت نشدن اطلاعات در سامانه و عدم تایید آنها توسط گیرنده، چک‌‌ها کارسازی نخواهند شد. بنابراین لازم است که بانک مرکزی برای ثبت اطلاعات چک در سامانه، امکانات لازم را برای همه افراد به خصوص کسانی که به اینترنت و موبایل‌بانک دسترسی ندارند، مهیا کند.
در حال ‌حاضر دسترسی به سامانه صیاد از دو طریق صورت می‌گیرد؛ یک روش با مراجعه به شعب بانکی و روش دیگر بدون مراجعه به بانک و از طریق اپلیکیشن‌ها و موبایل‌بانک‌ها. در این میان، لازم است بانک مرکزی از راهکارهای دیگری برای ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد استفاده کند تا به اینترنت نیاز نداشته باشد و میزان مراجعه به بانک‌ها را کاهش دهد. از مهم‌ترین این راهکارها، استفاده از سامانه‌های خودپرداز یا ATM برای ثبت و تایید اطلاعات چک است.
مزایای استفاده از سامانه خودپرداز
برخی از افراد به تلفن هوشمند دسترسی ندارند یا به علت ضعف اینترنت در مناطق محروم، برای صدور چک باید به شعب بانکی مراجعه کنند. در غیر این صورت نمی‌توانند از چک در معاملات‌شان استفاده کنند، اما در صورت برقراری ارتباط بین سامانه صیاد و خودپرداز، این مشکل تا حد مطلوبی رفع می‌شود.
علاوه بر آن، به علت اینکه تعداد خودپردازها از بانک‌ها بیشتر است، دسترسی به خودپردازهای بانکی نسبت به شعب بانکی راحت‌تر است. همچنین به علت شلوغی بانک‌ها در برخی مواقع از سال، مراجعه به بانک برای ثبت چک در سامانه صیاد، می‌تواند بر این ازدحام بیفزاید که با توجه به شرایط کرونایی، این امر می‌تواند بر سلامت افراد نیز تاثیر بگذارد. بنابراین استفاده از خودپرداز برای اتصال به این سامانه و ثبت و تایید چک می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند، زیرا استفاده از سامانه‌های خودپرداز یا عابربانک، نیازی به مراجعه به شعب بانک‌ها ندارند و بسیاری از افراد می‌توانند بدون اینکه به بانک‌ها مراجعه کنند از امکانات خودپردازها جهت صدور چک بهره‌مند شوند.
تسهیل ثبت و تایید چک
از طرف دیگر، از آنجا که بسیاری از خدمات بانکی، نظیر دریافت و نقل و انتقال وجه توسط خودپردازها قابل انجام است و سیستم‌‌های خودپرداز یا ATM از دهه ۷۰ در کشور ما راه‌اندازی شده‌ است و در بسیاری از مناطق کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین اکثریت جامعه از آن استفاده کرده و نحوه کار با آن را می‌دانند.از این رو در مورد ارتباط ATM و سامانه صیاد، رییس بانک مرکزی ضمن بیان لزوم تسهیل دسترسی مردم به سامانه صیاد گفت: «به دنبال این هستیم که خودپردازها هم به سامانه صیاد وصل شوند البته این کار از نظر فنی دارای مشکلاتی است و یک تا دو ماه زمان می‌برد اما ثبت چک را ساده‌تر می‌کند.»با توجه به قانون جدید صدور چک، ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد الزامی است و باعث می‌شود تا گیرندگان از سابقه برگشت چک صادرکنندگان و اعتبار آنها و میزان متعهد بودن آنها در معاملات قبلی مطلع شوند. بنابراین بانک مرکزی می‌تواند با استفاده از خودپردازها هم مانع ازدحام در بانک‌ها شده و هم صدور چک را برای صاحبان کسب‌وکارها که به گوشی هوشمند دسترسی ندارند را فراهم کند تا افراد، به خصوص کسانی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند، بتوانند بدون مراجعه به بانک‌ها چک صادر کنند و در معاملاتشان از آن استفاده کنند.

زمان انتشار مطلب 26 خرد 1400

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است