logo

اخبار

حضور بنگاه‌های کوچک و متوسط در بازارهای جهانی پُررنگ می‌شود

حضور بنگاه‌های کوچک و متوسط در بازارهای جهانی پُررنگ می‌شود

در نشست مشترک معاونان وزارتخانه‌های امور خارجه و صنعت، معدن و تجارت بر توسعه و گسترش همکاری‌های بین‌المللی صنایع کوچک و متوسط (SMEها) در بازارهای جهانی تاکید شد.

به گزارش روز چهارشنبه یونیکسل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، در نشست مشترکی که با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه برگزار شد، توسعه و گسترش همکاری‌های بین‌المللی صنایع کوچک و متوسط در بازارهای جهانی مورد بررسی و هم‌اندیشی قرار گرفت.

«علی رسولیان» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، در این نشست بر لزوم تحکیم ارتباطات و هم‌افزایی بیشتر سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با وزارت امور خارجه برای حمایت‌ از حضور SMEها در بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تأکید کرد.

وی در ادامه، شناسایی و تسهیل ارتباط سازمان‌های همتراز صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در کشور محل ماموریت، تسهیل عقد تفاهم‌نامه همکاری با آن سازمان‌ها و پیگیری و کمک به اجرایی کردن مفاد تفاهم‌نامه‌های قبلی، شناسایی فرصت‌های تجاری- صنعتی در کشور محل ماموریت و اعلام آن به این سازمان و شناسایی و ارائه فهرست نمایشگاه‌ها و رویدادهای تخصصی مهم برای SMEهای ایران در کشور محل ماموریت را از جمله انتظارات سازمان متبوع خود از وزارت امور خارجه اعلام کرد.

برپایه این گزارش، معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری موجود در شهرک‌های صنعتی و طرح‌های مطالعات امکان‌سنجی متقاضیان جذب سرمایه‌گذار خارجی (PFS) در نشست‌های سرمایه‌گذاری، معرفی و صدور خدمات فنی و مهندسی (مطالعه، مکان‌یابی، طراحی، ساخت و بهره‌برداری از شهرک‌های صنعتی و انتقال تجربیات در حوزه توسعه صنایع کوچک و خوشه‌های کسب‌وکار) و کمک به هم‌افزایی برنامه‌های حمایتی طرفین برای ایجاد مراکز صنعتی و تجاری در کشورهای هدف، از دیگر انتظارات سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از وزارت امور خارجه در این نشست بود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز در این دیدار با بیان رویکرد و آمادگی معاونت متبوع خود برای همکاری‌های مشترک با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، اعلام‌کرد: از هیچ تلاشی برای ارتقاء و حضور SMEها در بازارهای جهانی کوتاهی نخواهد شد.

«سیدرسول مهاجر حجازی» با تشریح امکانات پورتال وزارت امور خارجه، از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران خواست تا نسبت به معرفی این ظرفیت ارتباطی برای بهره‌مندی شرکت‌های کوچک و متوسط از اطلاعات رویدادهای جهانی مرتبط با فعالیت‌های اقتصادی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترک با جهان اقدام شود.

وی در ادامه بر آمادگی معاونت دیپلماسی اقتصادی برای درج پروفایل انگلیسی شرکت‌های کوچک و متوسط در پورتال وزارت امور خارجه تأکید کرد تا از این طریق SMEها هرچه بیشتر در معرض دید کاربران اقتصادی، صنعتی و تجاری داخلی و خارجی قرار گیرند.

در پایان این نشست مقرر شد با کمک وزارت امور خارجه از پتانسیل ایرانیان مقیم خارج از کشور که تمایل به سرمایه‌گذاری در صنایع کوچک و متوسط دارند استفاده شود.

همچنین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای پذیرش هیأت‌هایی از مدیران تأثیرگذار بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی برای معرفی توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط و برگزاری رویدادهای آشناسازی صاحبان کسب‌وکار کشورهای خارجی با توانمندی‌های صنعتی ایران در کشورهای محل مأموریت سفارتخانه‌های ایران اعلام آمادگی کرد.

زمان انتشار مطلب 27 خرد 1400

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است