logo

اخبار

درمان یک بیماری بسیار نادر با خوردن قهوه!

درمان یک بیماری بسیار نادر با خوردن قهوه!

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که مصرف کافئین برای بیماران مبتلا به دیسکینزی مرتبط با ژن ADCY۵ تاثیرات مثبتی دارد.
به گزارش بهداشت نیوز به نقل از بهداشت نیوز، موسسه مغز فرانسه همراه با موسسه "اینسرم" و گروهی از بیمارستان‌های پاریس در تحقیقاتی قابلیت‌های کافئین را در درمان یک بیماری عصبی نادر نشان دادند.

این مطالعه که در مجله "Movement Disorder" و تخصصی در علوم اعصاب منتشر شده است، با هدف تایید داده‌های اولیه جداگانه در مورد اثربخشی قهوه در مواجهه با اختلالات حرکتی شناخته شده به نام "دیسکینزی" مرتبط با ژن ADCY۵ انجام شد. اختلال حرکتی، وضعیت نادر و ناتوان کننده ای برای بیمار است و درمان مناسبی برای این بیماری وجود ندارد.

سه سال پیش، پزشکان فرانسوی، از جمله دانشمندان علوم اعصاب، امانوئل فلامن رز و اورلی مینوریه ، اتفاقی متوجه شدند که کافئین در یک بیمار کودک تأثیر مثبتی داشته است. در این اکتشاف، یک کودک ۱۱ ساله مقداری قهوه عادی نوشیده و سپس به صورت ناخواسته قهوه بدون کافئین نوشیده بود که عملا به عنوان یک دارونما به شمار آمد اما این مسئله فقط برای یک مورد خاص تجربه شده بود.

برای اثبات نتیجه باید موارد متعدد دیگر نیز آزمایش می‌شد. بنابراین، مینوریه همراه با فلامن رز، داده‌های ۳۰ بیمار را که کافئین مصرف کرده بودند، مورد مطالعه قرار دادند. در این آزمایش مشخص شد که مصرف کافئین، عوارض این بیماری حرکتی را در ۲۶ بیمار بهبود بخشیده و در مقابل ۳ بیمار را با تشدید عوارض مواجه کرده است.

نتایج این فرضیه تأیید می‌کند که مصرف کافئین برای بیماران مبتلا به دیسکینزی مرتبط با ژن ADCY۵ تاثیرات مثبتی دارد.

این مطالعه بر روی نمونه‌های محدودی انجام شده است، بنابراین نتوانسته رابطه مستقیمی بین عامل و معمول برقرار کند؛ به گفته محققان همین نمونه محدود با توجه به ماهیت نادر و خطرناک این بیماری، ضروری است.

با توجه به نادر بودن موارد ابتلا به دیسکینزی مرتبط با ADCY۵ و این واقعیت که کافئین جزئی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره است، انجام یک مطالعه سنتی بر روی نمونه های تصادفی این نوع بیماری با استفاده از دارونما بسیار دشوار است.

زمان انتشار مطلب 23 فرو 1401

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است