logo

اخبار

مشکل تامین مواد اولیه برای تولید کننده‌های محصولات آلومینیومی

مشکل تامین مواد اولیه برای تولید کننده‌های محصولات آلومینیومی

به گفته برخی از تولید‌کنندگان، عرضه بدون برنامه شمش آلومینیومی در بورس کالا باقیمت غیرمنطقی و عدم پرداخت به‌موقع هزینه خرید محصول از سوی مشتریان، عمده‌ترین چالش‌هایی است که در وضعیت نامطلوب اقتصادی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم. عباس حلاوت، مدیرعامل شرکت آلومینیوم کویر با اعلام خبر فوق اظهار کرد: این شرکت از سال ۱۳۷۰ تاکنون در زمینه تولید پروفیل آلومینیومی، با ظرفیت ‌تولید روزانه ۲ تن در بیش از یک شیفت کاری، فعالیت دارد و محصولات باکیفیتی را به مشتریان خود عرضه می‌کند. مهم‌ترین معضل به وجود آمده برای همه تولیدکنندگان ازجمله این شرکت، وضعیت فروش نامطلوب محصولات در بازار بوده که اصلی‌ترین عامل آن نیز، عدم ثبات نرخ ارز و در پی آن، نوسانات قیمتی است که هم باعث زیان‌دهی شده است و هم اجازه برنامه‌ریزی برای تولید را به ما نمی‌دهد.

وی افزود: در کنار افزایش نرخ ارز، شیوع کرونا نیز به‌خودی‌خود چالش‌های زیادی برای ما به وجود آورد. به‌عنوان ‌مثال در ابتدای سال‌جاری، ایامی را کارخانه تعطیل بود و قطعا این امر و ضرر ناشی از آن، هیچ‌وقت از سمت هیچ نهاد و سازمانی دیده نشده و جبران خسارتی نیز صورت نگرفته است. این حداقل‌ترین زیانی بوده که کرونا به شرکت وارد کرده است. مدیرعامل شرکت آلومینیوم کویر در پاسخ به اینکه آیا ممکن است به دلیل شرایط نامطلوب اقتصادی اکنون، برخی واحدهای تولیدی خود را تعطیل کرده باشند، گفت: نمی‌توان صد درصد نظر قطعی داد که به‌طور مشخص چند واحد تولیدی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند، اما این امر، دور از ذهن هم نیست. با آغاز روند افزایش قیمت در بازار، تقاضا از سمت مشتریان نیز افزایش پیدا می‌کند. حلاوت در ارتباط با دیگر مشکلات به وجود آمده در بازار آلومینیوم، تصریح کرد: بی‌برنامگی در بورس کالا از مهم‌ترین معضلاتی است که تاکنون به آن سروسامان داده نشده است. هر هفته شمش آلومینیومی بدون برنامه مشخصی چه در میزان و چه در زمان، عرضه می‌شود.

علاوه ‌بر این، قیمت‌گذاری‌ها به نحوی صورت می‌گیرد که ناعادلانه به‌حساب می‌آید، زیرا قیمت آلومینیوم در بورس کالا بالاتر از قیمت جهانی است و گاهی حتی از نرخ بازار آزاد نیز پیشی می‌گیرد. از سوی دیگر، تولیدکنندگان پایین‌دستی قدرت خرید خود را از دست ‌داده‌اند و قادر نیستند به حداقل میزان خرید تعیین‌شده از سمت بورس کالا، خرید انجام دهند. این تولیدکننده درباره دغدغه‌های اصلی به وجود آمده برای شرکت آلومینیوم کویر و همچنین دیگر تولیدکننده‌ها به‌خصوص کارخانه‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی، اذعان کرد: یکی از چالش‌هایی که با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم، قطعی‌های پی‌درپی برق شهرک‌های صنعتی است که از سوی هیچ نهادی جهت رفع، مورد پیگیری قرار نمی‌گیرد. مدیرعامل شرکت آلومینیوم کویر در ارتباط با وضعیت فروش محصولات آلومینیومی این شرکت در بازار، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۷۰ تاکنون توانسته‌ایم کیفیت محصولات خود را ارتقا دهیم و آلیاژها و گریدهای خاصی را تولید کنیم که تقاضا برای آنها در بازار مناسب است؛ اما معضلی که در این میان با آن مواجه هستیم، عدم پرداخت به‌موقع هزینه خرید محصول از سوی مشتریان به دلیل شرایط اقتصادی؛ آنها است. این موضوع چیزی جز ضرر برای شرکت به همراه ندارد، زیرا خرید مواد اولیه به‌صورت نقدی انجام می‌پذیرد و عدم تسویه‌حساب به‌موقع مشتریان، نقدینگی مجموعه را تضعیف می‌کند.

زمان انتشار مطلب 27 دی 1399

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است