logo

دستگاه قالب

به طور کلی دستگاه قالب برای عملیات تزریق بسیار زیاد کاربرد دارد. در واقع در مراحل آن، قالب گیری جزو با  اهمیت ترین مراحل می باشد. پدید آوری قالب به تنهایی دارای قیمت بسیار بالایی می باشد بنابراین برای کارخانه هایی که تولید انبوه دارند، از دیدگاه هزینه ای برای تهیه آن صرف می کند. قالب ها نسبت به نوع جنس سازنده ی آن، از نظر قیمتی افزایش، کاهش و یا نرمال می باشد. برای مثال: قالب هایی از جنس فولاد دارای قیمت بسیار بالایی می باشند اما نکثه بسیار کاربردی آن، ماندگاری طولانی مدت آن می باشد و باعث میشود قالب آن خیلی دیر خراب شود، بنابراین این نکته میتواند کمک بسیار بزرگی به اقتصاد کارخانه بکند.

دستگاه قالب

بیشتر بخوانید: دستگاه بادکن اتوماتیک PET

انواع جنس قالب

 1. آلمینیوم
 2. آلیاژ مس
 3. آلیاژ بریلیم
 4. فولاد

 

دستگاه قالب چیست؟

این دستگاه همانند یک ماشین عمل کرده و در تعداد بالا به نو آوری قطعات می پردازد. ابتدا از طریق قیف این مایع مذاب وارد دستگاه می شود، سپس متریال ابتدایی مایع(مذاب) با فشار بسیار زیاد وارد قالب ها می شوند. در نهایت یک قطعه به تولید می رسد.

 

ویژگی های دستگاه قالب

 1. فراوان ترین تولید، در کوتاه ترین زمان ممکن
 2. تهیه ی آن از نظرهزینه بسیار مقرون به صرفه می باشد.
 3. دارای مواد اولیه با قیمت تقریبا مناسب می باشد.
 4. دارای نظم بسیار دقیق در مرحله تولید
 5. به دلیل این که تولید ضایعات را کاهش میدهد، میتواند به سلامت محیط زیست کمک فراوانی کند.

 

اقسام تشکیل دهنده دستگاه قالب

 1. نیمه تزریق
 2. نیمه پران
 3. کویته قالب
 4. مرز قطعه گیری
 5. ماهیچه قالب

 

اقسام تشکیل دهنده دستگاه قالب

 

کاربردهای دستگاه قالب در صنعت

 • خوروسازی
 • وسایل منزل
 • ابزار هوایی
 • لوازم پزشکی
 • اسباب بازی
 • قاب تلفن همراه
 • ساخ هواپیما
 • داروسازی
 • پلاستیک بسته بندی مواد غذایی
 • پلاستیک بسته بندی مواد شوینده و شیمیایی

 

روش تولید قالب

قطعات گوناگون ایجاد شده در کارخانه ها، اکنون از طریق قالب ها فراهم شدند و برای نوآوری آن ها از دستگاه تزریق کمک میگیرند. مزیت مهم و کاربردی آن این است که با قیمت پایین توانایی تولید با تعداد قطعات را دارد. احداث این قالب ها نیازمند دقت و توجه بسیار زیادی هنگام پدید آوردن قطعه می باشد، به این دلیل که قالب بر روی ظاهر و نوع عملکرد یک قطعه تاثیر بسیار زیادی دارد.

 

موارد مهم هنگام ساخت قالب

 1. حتما به جنس قطعه های به کار رفته شده برای ساخت قالب توجه کنید.
 2. تعداد سوراخ های موجود در سطح قالب
 3. تعداد دریچه های موجود در آن
 4. شکل ظاهری قطعه پلاستیکی
 5. سایز قطعه پلاستیکی
 6. مقدار خمیدگی های بر روی قطعه
 7. نوع دستگاه تزریق به کار رفته برای ایجاد قالب

 

ساختمان دستگاه قالب

 1. دستگاه قالب دو صفحه ای
 2. دستگاه قالب سه صفحه ای

 

ساختمان دستگاه قالب

بیشتر بخوانید: دستگاه آسیاب

 

بخش های مختلف دستگاه قالب

 1. بخش ثابت
 2. بخش نیمه ثابت
 3. یخش متحرک
 4. بخش نیمه متحرک

 

تعداد حفره های دستگاه قالب

 • دستگاه قالب تک حفره ای

این گونه قالب بسیار از نظر هزینه ای مناسب دارند و دارای ویژگی های بی آلایش می باشند و برای ساخت قطعات ظریف و کوچک بسیار کاربرد دارند.

 • دستگاه قالب چند حفره ای

اگر طرحی تقریبا درهم باشد از این سبک قالب برای ساخت آن کمک میگیرند.

تعداد حفره های دستگاه قالب

 بیشتر بخوانید: فروش ماشین لیفتراک

 

نتیجه گیری

برای نوآوری و ایجاد قطعات با استاندارد های لازم، نیاز به قالب با باکیفیت ترین جنس می باشد. دستگاه قالب میتواند در مدت زمان کم، به تولید قطعات زیادی بپردازد و این قطعات در زندگی روزمره انسان، کاربرد زیادی دارد. بنابراین باید قالب هایی را برگزید تا ازهر نظری دارای استاندارد های ظاهری باشد و در تولید قطعه اختلالی ایجاد نکند.


مجموعه یونیکسل، از آخرین تکنولوژی صنعت روز در ساخت وسایل و دستگاه های مورد نیاز در زندگی روزانه بشر می باشد. یونیکسل با ایجاد بهترین نوع دستگاه قالب میتواند به تکثیر قطعات بسیار کارآمد بپردازد.

سوالات متداول
دستگاه قالب یا Injection molding machine، دستگاهی است که از طریق آن می‌توان قطعات پلاستیکی ساخت. در این دستگاه، مواد اولیه پلاستیکی به وسیله یک سیکل تزریق به داخل قالب ریخته شده و به کمک فشار و دمای مناسب شکل داده می‌شود.
برای یک دستگاه قالب، ویژگی‌هایی مانند دقت بالا در ساخت قطعات پلاستیکی، سرعت بالا در تولید، قابلیت تنظیم دما و فشار، قابلیت تولید قطعات پلاستیکی با تنوع بالا، و همچنین داشتن قابلیت خودکارسازی کامل و کاهش خطاهای انسانی بسیار مهم هستند. همچنین، دستگاه باید دارای قابلیت تنظیم حجم و اندازه قطعات پلاستیکی باشد تا بتوان انواع مختلفی از قطعات پلاستیکی را تولید کرد. همچنین، دستگاه باید دارای سیستم کنترل خودکار برای تشخیص و رفع خطاهای احتمالی در هنگام کار باشد. در نهایت، دستگاه باید دارای قابلیت انتقال داده‌های تولید به سیستم های دیگری مانند سیستم های MES و ERP و دارای قابلیت ارتباط با سایر دستگاه‌های خط تولید باشد.

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است

کلیه حقوق وبسایت متعلق به شرکت نونگار است